Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bělorusko se zúčastní jaderného cvičení spolu s Ruskem, oznámil Putin

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Bělorusko oznámilo, že na příkaz prezidenta Alexandra Lukašenka zahájilo nečekanou inspekci svých nosičů nestrategických jaderných zbraní. Uvedla to agentura AFP.

V pondělí nařídil ruský prezident Vladimir Putin jaderná cvičení na svém území, což vyvolalo obavy z použití těchto zbraní v konfliktu na Ukrajině.

Dnes oznámil, že se cvičení spolu s Ruskem zúčastní i Bělorusko. Tyto manévry budou rozděleny do tří etap a budou probíhat na jihu Ruska, informuje agentura Reuters.

"Pořádáme je pravidelně," uvedl dnes Putin a dodal, že tentokrát se konají ve třech etapách a ve druhé etapě se k nim připojí také běloruští kolegové. Podle ruského prezidenta jde již o třetí takové cvičení.

Nestrategické jaderné zbraně, známé také jako taktické, jsou určeny k použití na bojišti prostřednictvím raketových střel. Jsou méně ničivé než strategické jaderné zbraně, které slouží k vyhlazení celých měst, a dosud nebyly použity v boji.

Podle běloruského ministerstva obrany se náhlá kontrola nosičů nestrategických jaderných zbraní provádí v souladu s příkazem prezidenta. Inspekce bude zahrnovat "plánování, přípravu a použití úderů s taktickými jadernými hlavicemi" a bude do ní zapojena letka letadel Su-25.

Bělorusko sice nemá vlastní jaderné zbraně, ale loni souhlasilo s umístěním ruských taktických hlavic na svém území.

Putin po začátku konfliktu na Ukrajině zintenzivnil svou jadernou rétoriku a v únorovém projevu k národu varoval před "reálným" rizikem jaderné války.

Rusko loni odstoupilo od ratifikace Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) a také od klíčové dohody o snížení počtu zbraní se Spojenými státy.

Témata:  Bělorusko jaderné zbraně Vladimír Putin

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy