Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Benátky se vzpamatovávají z povodní. Hrozba trvá, škody za miliardu eur

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Benátská radnice dnes znovu zpřístupnila náměstí svatého Marka, které nechal starosta Luigi Brugnaro v pátek zavřít kvůli velké vodě. Přestože na náměstí bylo ještě dnes v poledne 20 centimetrů vody, turisté se procházeli po vyvýšeném chodníku a pořizovali si selfie na důkaz své přítomnosti v zaplaveném městě.

Benátky postihly tento týden největší záplavy od roku 1966, když v úterý večer vysoká voda dosáhla úrovně až 1,87 metru. Během středy voda opadla, ve čtvrtek ale opět stoupla. Zaplavena byla i významná památka bazilika svatého Marka, na stejnojmenném náměstí bylo v úterý večer přes metr vody.

Meanwhile in Venice, Italy during latest floods. Would indeed be a pity to get your shoes and pants wet :D Photo by Tatjana Derežić Berto. pic.twitter.com/C74DaYzdSe

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) November 16, 2019

Dnes v poledne byla v Benátkách voda na úrovni 1,1 metru nad hladinou moře. Muzea byla ale otevřena a do benátských kanálů se vrátila doprava. Italská vláda ve čtvrtek rozhodla vyhlásit v Benátkách stav nouze a na rychlé odstranění škod uvolnila 20 milionů eur (asi půl miliardy Kč). Je to zatím první finanční injekce, kterou historické město ze státní pokladny dostane, zdůraznil premiér.

Podle starosty Brugnara záplavy způsobily škody předběžně za miliardu eur. Celková výše škod na soukromém i veřejném majetku a na kulturních památkách bude zjištěna, až voda ustoupí. Zatím je ale podle meteorologů předpověď spíš nepříznivá.

From north to south Italy has been impacted by a series of extreme climate events. What's happening in #Venice is a powerful example.This is not just "bad weather",this is #ClimateEmergency & needs bold actions,not useless words. #NonChiamateloMaltempo #Venezia #AcquaAltaAVenezia pic.twitter.com/pEdgHbFFeg

— Greenpeace Italia (@Greenpeace_ITA) November 13, 2019

Takzvaná vysoká voda (acqua alta) je benátský fenomén, kdy voda při přílivu někdy vystoupá velmi vysoko. Záplavy kvůli tomu město v benátské laguně zažívá od podzimu do jara poměrně často. Tento týden ale dosáhla vysoká voda výjimečné úrovně. Náměstí svatého Marka patří k nejníže položeným místům v Benátkách.

Témata:  povodně v Itálii Itálie

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy