Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Benátky se "opevňují" proti povodním. Obří projekt Mojžíš vyjde na miliardy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Starosta Benátek Luigi Brugnaro bude po italské vládě chtít, aby na ochranu města před záplavami a na renovaci tamních památek uvolnila v příštích deseti letech nejméně 1,5 miliardy eur (přes 38 miliard korun). Řekl to v rozhovoru pro dnešní vydání listu Il Gazzettino.

Benátky minulý měsíc postihly nejhorší záplavy od roku 1966 a voda zaplavila i významné památky včetně baziliky svatého Marka.

Podle Brugnara je minimální roční investice ve výši 150 milionů eur nutná pro to, aby radnice mohla dlouhodobě plánovat opatření proti velké vodě a udržovat všechny stavby v dobrém stavu. Přednost má dostat ochrana níže položených částí města, které při vysokém přílivu trpí nejvíce.

Vláda se už po listopadových záplavách zavázala, že co možná nejvíc urychlí dokončení obřího projektu Mojžíš, který má město před vodou chránit pomocí systému protipovodňových zábran v průlivech vedoucích z Jaderského moře do Benátské laguny.

Systém měl začít fungovat už v roce 2017, nyní se ale předpokládá uvedení do provozu v roce 2021. Původně odhadované náklady 1,6 miliardy eur se mezitím vyšplhaly už na 5,5 miliardy.

Témata:  povodně v Itálii Itálie

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy