Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boj s covidem potrvá i v roce 2021. Merkelová učinila nejtěžší rozhodnutí v úřadu kancléřky

Angela Merkelová, německá kancléřka
Angela Merkelová, německá kancléřka
Foto: Vláda.cz

Angela Merkelová očekává v nadcházejícím roce rychlou obnovu ekonomiky, pokud se nyní podaří dostat pandemii nemoci covid-19 pod kontrolu. Dnes to německá kancléřka prohlásila na hospodářském fóru pořádaném listem Süddeutsche Zeitung a zdůraznila, že bez karanténních opatření není zatím možné koronavirus porazit.

"Byla to nejtěžší rozhodnutí, která jsem v úřadu kancléřky učinila," řekla Merkelová o omezení kontaktů a dalších karanténních opatřeních. "Počty nakažených již nerostou exponenciálně, jsou ale stále vysoká," uvedla. Za problém označila, že až 40 procent z 83 milionů obyvatel Německa je možné považovat za rizikovou skupinu, která je ohrožena možným těžkým průběhem infekce.

"Každý den boje s koronavirem se počítá," řekla. V zemi nyní od 2. listopadu platí měsíční karanténa, jejíž podmínky by kancléřka ráda zpřísnila. Na pondělním jednání s premiéry německých spolkových zemí ale nezískala podporu a téma se tak přesouvá na další schůzku příští týden. Merkelová nicméně vyzvala veřejnost k dodržování protikoronavirových pravidel a k dalšímu omezování kontaktů, aby bilance infikovaných klesla.

"Když se nám to povede, můžeme příští rok očekávat rychlou obnovu hospodářství," řekla kancléřka. Zároveň varovala, že i rok 2021 bude náročný.

Merkelová zopakovala, že Německo zřídilo podpůrné programy, aby pomohlo zaměstnavatelům udržet pracovní místa. Ochranná opatření jsou spojena s rychlým růstem rozpočtového schodku, podle Merkelové ale dobrá finanční a hospodářská situace takové zadlužení v krizové době umožňuje.

Pandemie podle Merkelové rovněž ukázala, že vedle solidarity je nutné podpořit digitalizaci a mobilní práci. Do této oblasti hodlá Německo investovat.

Věnovat se Merkelová chce i rozvoji dohod o volném obchodu. "Lituji, že jsme v tom s USA v posledních letech nepokročili. Dohoda RCEP by nám měla být varováním," řekla kancléřka s odvoláním na nově uzavřené ujednání patnácti zemí asijsko-pacifického regionu včetně Číny a Austrálie. RCEP je největší zónou volného obchodu na světě, zahrnuje více než dvě miliardy lidí a zhruba třetinu světové ekonomiky.

"Obzvláště v této době je nutné pracovat na odstraňování obchodních bariér," prohlásila Merkelová, který tak varovala před zaváděním ochranářských opatření a uzavíráním ekonomik.

Témata:  Angela Merkelová koronavirus (coronavirus) COVID-19 Německo

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.