Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit má definitivní podobu, zákon už se měnit nebude

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Britská Dolní sněmovna dnes odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Už v pondělí například do návrhu zákona doplnila pasáž, která požaduje zjednodušení získání trvalého pobytu ve Spojeném království pro občany členských zemí EU, kteří splňují podmínky. Horní komora chtěla, aby trvalý pobyt dostávali automaticky a nemuseli o něj žádat úřady. Zároveň v dodatku žádala, aby měli fyzický doklad potvrzující jejich právo žít ve Spojeném království.

V úterý přibyl ještě dodatek, který předložil Alfred Dubs, rodák z Prahy, který je jedním z dětí zachráněných Nicholasem Wintonem před nacisty. Na jeho základě měli mít dětští uprchlíci právo přicházet i po brexitu za svými rodinami žijícími v Británii. Tuto pasáž prováděcí zákon k brexitové dohodě už dříve obsahoval, premiér Johnson ji ale po vyhraných prosincových volbách nechal odstranit.

Dnes všechny změny provedené horní komorou poslanci Dolní sněmovny odmítli. Návrh brexitového zákona tak nyní znovu zamíří do Sněmovny lordů v původní podobě. Členové horní komory budou moci ale schválit další dodatky. Pokud by se tak stalo, nastala by situace, které se v Británii říká "legislativní ping-pong". Na podobě zákonů se totiž před tím, než s nimi souhlas může vyjádřit královna, musí obě komory shodnout.

Podle agentury Reuters se neočekává, že by Sněmovna lordů mohla zabránit tomu, aby se návrh normy potřebný k ratifikaci brexitové dohody stal zákonem včas. Ke královně by mohl podle ní zamířit již ve čtvrtek.

Témata:  Brexit Parlament Velké Británie Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 14:26

Češi mohou nasadit do šampionátu dalšího hokejistu. Rulík nechal dopsat útočníka

Češi mají ještě dnes na světovém šampionátu v hokeji v Dánsku pauzu, na led opět naskočí ve čtvrtek večer proti Maďarsku. Brusle by si měl nazout i jeden hokejista, který úvodní tři zápasy strávil na tribuně. Po zranění Jáchyma Kondelíka ale dostane šanci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.