reklama

Odejít z unie se rozhodli britští voliči v červnu 2016 v referendu, po kterém následovalo komplikované vyjednávání o podmínkách výstupové dohody. Jednání bylo plné zvratů a dramatických situací, které vedly k pádu britské premiérky Theresy Mayové. Loni se k moci dostal Johnson, který díky prosincovým volbám získal v britském parlamentu dostatek hlasů k uskutečnění brexitu.

Při příležitosti odchodu z unie se bude dnes večer na náměstí před budovou parlamentu v Londýně konat oslava, kterou pořádá iniciativa Leave Means Leave (Odchod znamená odchod).

V Bruselu, kde mezi evropskými politiky i místními obyvateli převažuje smutek a zklamání, se velké akce připomínající poslední den Británie v EU nekonají.

Předsedkyně Evropské komise von der Leyenová, šéf Evropské rady Michel a předseda Evropského parlamentu Sassoli dopoledne ve společné řeči představí svůj pohled na to, kam by se mělo společenství 27 států po brexitu ubírat.

Z budov unijních institucí bez ceremonií zmizí britské vlajky, z britského stálého zastoupení při EU, které se o půlnoci stane britskou unijní ambasádou, zase zmizí unijní vlajka. Jedna z britských vlajek, která zdobila Evropský parlament, poté zamíří do blízkého muzea evropské historie.

reklama