Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bulharsko obvinilo ruské špiony z vyvolávání napětí ve vztazích Sofie a Skopje

Bulharsko, ilustrační foto
Bulharsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Bulharský premiér Kiril Petkov uvedl, že ruští zpravodajci se snaží vyvolávat napětí ve vztazích jeho země se Severní Makedonií. Sofia blokuje zahájení přístupových rozhovorů Skopje s Evropskou unií kvůli sporům o kulturu a jazyk, po ruské invazi na Ukrajinu však čelí zvýšenému tlaku, aby své veto stáhla.

"Bylo mi sděleno, že ruští špioni pracovali specificky proti vztahům mezi Bulharskem a Severní Makedonií," citoval server Balkan Insight ze čtvrtečního vyjádření bulharského premiéra. "Někdo se snaží neoprávněně zastupovat zájmy Bulharska," dodal Petkov s tím, že "zájmem Ruska bylo vždy bránit evropské budoucnosti západního Balkánu".

Severní Makedonie formálně splnila veškeré podmínky pro zahájení přístupových rozhovorů, Bulharsko ovšem na unijní úrovni opakovaně uplatnilo veto. Žádá, aby Severní Makedonie formálně uznala, že makedonský jazyk a kultura mají bulharské kořeny, což však Makedonci odmítají.

Petkov se snaží tlumit spory Bulharska se Severní Makedonií od svého prosincového nástupu do čela bulharské vlády a naznačil, že Sofia je za určitých podmínek připravena přestat bránit Skopji v pokračování integračního procesu.

Sofia proti údajným snahám Moskvy zasahovat do vztahů mezi Bulharskem a Severní Makedonií protestovala už v uplynulých měsících. Kritizovala například ruský film, který přisuzoval zásluhu o šíření křesťanství mezi Slovany "makedonským" věrozvěstům Cyrilovi a Metodějovi. Bulharsko oba světce považuje za Bulhary. "Doufáme, že se třetí strany přímo či nepřímo nepodílejí na podobných provokacích," uvedlo v prosinci v narážce na Rusko bulharské ministerstvo zahraničí. Moskva tehdy sdělila, že snímek vznikl ze soukromých prostředků a ruský stát s ním nemá nic společného.

Bulharsko s Ruskem udržuje široké ekonomické a kulturní styky, ale od roku 2019 tyto vztahy poškozují špionážní aféry. Od roku 2019 bylo podle agentury AFP z Bulharska vyhoštěno už 20 ruských diplomatů a jeden nediplomatický pracovník. Naposledy v polovině března byla za nežádoucí osoby označena desítka pracovníků ruského zastoupení v Bulharsku. Pět ruských diplomatů začátkem tohoto týdne vyhostila také Severní Makedonie.

Bulharská zvláštní prokuratura ve čtvrtek oznámila, že vyšetřuje údajnou ruskou výzvědnou činnost v bulharské tajné službě DANS a prohledala její kanceláře. Prezident Rumen Radev, který je znám svými částečně proruskými postoji a rovněž nekompromisní pozicí vůči možným ústupkům Sofie při jednáních se Skopjí, se zpravodajské služby zastal.

Témata:  Bulharsko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy