Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová podporuje Německo. Jeho hlas má být v EU jasně slyšet, prohlásila

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Facebook

Hlas Německa v Evropě by měl být podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové jasně slyšet. Nikdo jiný totiž nemá takovou zkušenost s překonáváním rozdělení. Čaputová to dnes řekla v Berlíně po jednání s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Oba si přejí, aby Evropa byla i přes nadcházející odchod Británie z Evropské unie jednotná a silná.

"V Evropě není země, která by měla tolik zkušeností s překonáváním rozdělení jako právě Německo. Německo ví, jak nesmírně těžké, ale důležité je hledat to, co nás spojuje. Německou zkušenost dnes potřebujeme přenést i do celé Evropské unie," uvedla Čaputová, podle níž je to nutné zejména v době, kdy se znovu mluví o rozdělení na nové a staré členské země, na východ a západ, na sever a jih.

Perfect start of @ZuzanaCaputova ' s visit to #Berlin #Germany: good meeting with Federal President #Steinmeier - full agreement on importance of #commonvalues, #RuleOfLaw, #democracy, protection of #climate & #environment and #social responsibility in a #EuropeUnited pic.twitter.com/fU2B7ME7UO

— Joachim Bleicker (@Nem_velvyslanec) August 21, 2019

Slovenská prezidentka svými slovy narážela na znovusjednocení Německa po pádu berlínské zdi 9. listopadu 1989, jehož 30. výročí si letos v německé metropoli spolu se Steinmeierem, českým prezidentem Milošem Zemanem i prezidenty Polska a Maďarska připomene. Památku obětí zdi v centru německého hlavního města uctila už dnes.

K událostem před 30 lety, k nimž vedle pádu berlínské zdi patřila i sametová revoluce v Československu, se dnes krátce vrátil i Steinmeier. Je přesvědčen o tom, že volba Čaputové slovenskou prezidentkou je také výrazem toho, že naděje na změnu spojené s rokem 1989 jsou dodnes živé. "To platí na Slovensku i jinde v Evropě," míní.

Velké části jednání obou politiků vedle vzájemných vztahů dominovalo téma vystoupení Británie z EU. Steinmeier vyjádřil přesvědčení, že dopady brexitu bez dohody Londýna a Bruselu jsou především z ostrovní strany stále podceňovány. Neočekává, že by se o dohodě o brexitu začalo znovu jednat.

"Nejsem někdo, kdo by měl něco proti rozhovorům a proti pokračování přerušeného dialogu. Ale pokud jde o konkrétní očekávání dalšího vyjednávání (o dohodě o brexitu), tak rozumím tomu a chápu to, že Brusel říká, že není žádná varianta takzvané irské pojistky, o níž by se už dříve nejednalo," poznamenal.

Šestačtyřicetiletá Čaputová je na své první oficiální návštěvě Německa po nástupu do funkce hlavy státu 15. června. V Berlíně zůstane do čtvrtka.

Témata:  Frank-Walter Steinmeier Německo EU Zuzana Čaputová

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.