Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová uznala pochybení při vyhodnocení návrhů na státní vyznamenání

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uznala pochybení při posuzování návrhů na udělení státních vyznamenání u tří z 25 osobností, které před více než týdnem ocenila. Čaputová tak učinila po kritice, že vyznamenala i členy protikomunistické organizace, kteří podle historika a tisku za války působili proti ozbrojenému protifašistickému vystoupení Slováků.

"V případě vyznamenání Antona Tunegy, Alberta Púčika a Eduarda Tesára se stala chyba v procesu posuzování. Státní vyznamenání by měli dostávat lidé, jejichž životní příběh nemůže vyvolat spor o to, zda sloužili demokracii. Udělám všechno pro to, aby se v budoucnu podobné kontroverze neopakovaly," uvedla Čaputová v prohlášení, které dnes ČTK poskytla prezidentská kancelář.

Zmíněným třem členům protikomunistické křesťanské organizace Bílá legie, kteří byli po rozhodnutí soudu v komunistickém Československu v roce 1951 popraveni, udělila Čaputová státní vyznamenání za mimořádné zásluhy o demokracii a její rozvoj, lidská práva a svobody.

Historik Adam Šumichrast v komentáři v listu Pravda pak napsal, že dva ze zmíněné trojice během Slovenského národního povstání (SNP) pracovali pro tehdejší státní režim a jeden z nich byl po válce potrestán za napomáhání činnosti fašistických okupantů a domácích zrádců. Slovenská republika byla za války spjata s nacistickým Německem a právě prostřednictvím SNP část Slováků v roce 1944 vystoupila proti fašismu.

Témata:  Zuzana Čaputová státní vyznamenání

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 9:45

Děti Bolka Polívky si říkají o pozornost. Vladimír má novou image, Jan promluvil o šikaně

Dva ze tří synů legendárního herce Bolka Polívky na sebe v posledních dnech výrazně upozornili. Nejstaršímu Vladimírovi se to povedlo výraznou změnou image. Teprve devatenáctiletý Jan zaujal zpovědí o šikaně v dětství. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).