Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi se budou muset v Rakousku prokazovat negativním testem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Počet nově nakažených koronavirem za poslední den v Rakousku poprvé překročil čtyřtisícovou hranici, testy za posledních 24 hodin odhalily 4453 případů. Rekordních 9386 nově nakažených hlásí Švýcarsko, kde ode dneška platí zpřísněná protiepidemická opatření.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnes řekl, že v sobotu také rakouská vláda oznámí přísnější kroky proti šíření koronaviru. Od soboty země také zpřísní podmínky pro cestovatele z Česka.

V obou alpských zemích s necelými devíti miliony obyvatel se koronavirová epidemie opět prudce rozmáhá. Švýcarsko dokonce patří mezi evropské země s nejvyššími nárůsty nových případů infekce vzhledem k velikosti populace.

Rakousko bude od půlnoci z pátku na sobotu nově vyžadovat od cestovatelů z ČR negativní test na koronavirus, který není starší než 72 hodiny. Na twitteru to dnes uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Výjimku z nového nařízení mají mít například pendleři, dojíždějící studenti nebo lidé, kteří jezdí pravidelně na návštěvy za rodinou.

Rakouská ministerstva vnitra a zdravotnictví dnes hlásí 4453 nových případů nákazy, nejvíce v Dolních Rakousech s 1074 infikovanými. Agentura APA ale upozorňuje, že o den dříve byly ze spolkové země sousedící s Českem hlášeny pouze 103 nové případy, takže mnoho aktuálně evidovaných případů bylo nejspíš nahlášeno až dodatečně.

Vídeň eviduje za posledních 24 hodin 821 nově infikovaných a další region sousedící s ČR, Horní Rakousy, jich má 796. Počet obětí koronaviru v Rakousku vzrostl o 29. Hranici tisíce mrtvých v zemi padla tento týden.

Podle rakouských médií se kancléř Kurz chystá urychleně prosadit nová opatření, která by měla zabránit kolapsu zdravotnictví. Podle informací deníku Österreich by mohlo být například povoleno setkávání příslušníků jen dvou rodin a obecně venku deseti osob. Kurz chce podrobnosti oznámit v sobotu po diskusích s vedením spolkových zemí, zástupci zaměstnavatelů a parlamentních stran.

Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober upozornil, že podle matematických modelů bude příští týden v zemi přibývat kolem 5800 nových případů denně. Kdyby se podle něj trend nezměnil, narazily by nemocnice na strop svých kapacit už po polovině listopadu.

"Nic z toho, co nyní v Evropě a Rakousku zažíváme, není překvapivé. Vždycky jsme věděli, že pokud dojde k exponenciálnímu růstu, musíme ho zastavit, jinak se přetíží kapacity intenzivních lůžek," řekl kancléř Kurz. "Nedopustíme, aby lékaři museli rozhodovat o tom, komu umožní žít a kdo bude muset zemřít," dodal.

Ve Švýcarsku ode dneška nově platí například zákaz prezenční výuky na středních školách, sportovní aktivity a kulturní aktivity jsou omezeny na 15 účastníků a veřejná shromáždění na 50. Rodinných setkání se smí účastnit nanejvýš deset lidí. Vláda rovněž doporučila lidem pracovat z domova, pokud takovou možnost mají. Pravidla zpřísňují i jednotlivé kantony

Po dnešním nárůstu potvrzených případů koronavirové nákazy už Švýcarsko a sousední malé knížectví Lichtenštejnsko evidují dohromady 145.044 infikovaných, z nichž nemoci covid-19 podlehlo 1985, z toho 31 za poslední den.

Témata:  Rakousko koronavirus (coronavirus) COVID-19 Tomáš Petříček Švýcarsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.