Chorvatský premiér Andrej Plenkovič prohlásil, že cesta Ukrajiny k členství v Severoatlantické alianci (NATO) bude trvat ještě nějakou dobu, protože NATO není v této záležitosti jednotné. Uvedla to chorvatská média.
"Kdyby byla Ukrajina v NATO, to, co se dnes děje, by se nedělo," řekl premiér v Jasenovaci, bývalém vyhlazovacím táboře z druhé světové války, kde uctil památku zavražděných obětí.
"Cesta Ukrajiny k členství v NATO bude ještě nějakou dobu trvat, protože vyžaduje souhlas všech členských zemí a zrychlený proces (vstupu) není možný v žádné organizaci," dodal Plenkovič.
Připomněl, že aliance je v otázce vstupu Ukrajiny nejednotná. "Na tuto věc jsou v rámci NATO momentálně různé názory," uvedl.
Členství Ukrajiny v NATO vyvolává mezi současnými členy aliance plamenné diskuze. Podle serveru Financial Times Polsko a pobaltské státy tlačí na vytvoření harmonogramu přijetí země do aliance, zatímco Spojené státy, Německo a Maďarsko se k přijetí v současné situaci příliš kladně nestaví.
Příznivci členství včetně českého prezidenta Petra Pavla sice upozorňují na zkušenosti ukrajinské armády, které získává v současné válce s Ruskem, odpůrci přijetí ale poukazují na to, že zvát do řad aliance válčící zemi není bezpečné.
Na to poukazuje i server euronews, který jako jeden z důvodů, proč s přijetím Ukrajiny do NATO počkat, upozorňuje na článek 5 smlouvy o kolektivní obraně NATO. Ten říká, že pokud je napaden jeden členský stát, musí to všechny ostatní země považovat za útok proti sobě a přijít svému spojenci na pomoc. To podle serveru znamená, že pokud by Ukrajina vstoupila do NATO ve válce s Ruskem, článek 5 by byl spuštěn automaticky.
"Při přijímání Ukrajiny do NATO existují určitá eskalační rizika," upozornil John Williams, profesor na Durhamské univerzitě, který se specializuje na mezinárodní politiku, válku a suverenitu s tím, že takový krok by mohl rozpoutat nejhorší možné scénáře.
"NATO by jasněji zapojeno do války mnohem přímějším způsobem,“ dodal s tím, že ostatní členové aliance, kteří hraničí s Ruskemby se "potenciálně mohli stát frontovou linií". Ke zdrženlivosti vyzývají ze stejných důvodů i někdejší úředníci aliance.
"Nejdříve vyřešme konflikt," prohlásil Jamie Shea, bývalý náměstek náměstka generálního tajemníka NATO. "Nyní je klíčovou otázkou zachování Ukrajiny jako fungujícího státu a odstranění ruských sil z jejího území," dodal.
Témata: Chorvatsko, Ukrajina, NATO (Severoatlantická aliance)
Související
5. října 2024 13:15
9. září 2024 11:48
30. srpna 2024 7:05
28. srpna 2024 14:03
20. července 2024 14:57
2. července 2024 21:46