Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cesta Ukrajiny k členství v NATO bude ještě trvat, tvrdí Chorvatsko

NATO
NATO
Foto: NATO

Chorvatský premiér Andrej Plenkovič prohlásil, že cesta Ukrajiny k členství v Severoatlantické alianci (NATO) bude trvat ještě nějakou dobu, protože NATO není v této záležitosti jednotné. Uvedla to chorvatská média.

"Kdyby byla Ukrajina v NATO, to, co se dnes děje, by se nedělo," řekl premiér v Jasenovaci, bývalém vyhlazovacím táboře z druhé světové války, kde uctil památku zavražděných obětí.

"Cesta Ukrajiny k členství v NATO bude ještě nějakou dobu trvat, protože vyžaduje souhlas všech členských zemí a zrychlený proces (vstupu) není možný v žádné organizaci," dodal Plenkovič.

Připomněl, že aliance je v otázce vstupu Ukrajiny nejednotná. "Na tuto věc jsou v rámci NATO momentálně různé názory," uvedl.

Členství Ukrajiny v NATO vyvolává mezi současnými členy aliance plamenné diskuze. Podle serveru Financial Times Polsko a pobaltské státy tlačí na vytvoření harmonogramu přijetí země do aliance, zatímco Spojené státy, Německo a Maďarsko se k přijetí v současné situaci příliš kladně nestaví.

Příznivci členství včetně českého prezidenta Petra Pavla sice upozorňují na zkušenosti ukrajinské armády, které získává v současné válce s Ruskem, odpůrci přijetí ale poukazují na to, že zvát do řad aliance válčící zemi není bezpečné.

Na to poukazuje i server euronews, který jako jeden z důvodů, proč s přijetím Ukrajiny do NATO počkat, upozorňuje na článek 5 smlouvy o kolektivní obraně NATO. Ten říká, že pokud je napaden jeden členský stát, musí to všechny ostatní země považovat za útok proti sobě a přijít svému spojenci na pomoc. To podle serveru znamená, že pokud by Ukrajina vstoupila do NATO ve válce s Ruskem, článek 5 by byl spuštěn automaticky.

"Při přijímání Ukrajiny do NATO existují určitá eskalační rizika," upozornil John Williams, profesor na Durhamské univerzitě, který se specializuje na mezinárodní politiku, válku a suverenitu s tím, že takový krok by mohl rozpoutat nejhorší možné scénáře.

"NATO by jasněji zapojeno do války mnohem přímějším způsobem,“ dodal s tím, že ostatní členové aliance, kteří hraničí s Ruskemby se "potenciálně mohli stát frontovou linií". Ke zdrženlivosti vyzývají ze stejných důvodů i někdejší úředníci aliance.

"Nejdříve vyřešme konflikt," prohlásil Jamie Shea, bývalý náměstek náměstka generálního tajemníka NATO. "Nyní je klíčovou otázkou zachování Ukrajiny jako fungujícího státu a odstranění ruských sil z jejího území," dodal.

Témata:  Chorvatsko Ukrajina NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 13:37

KLDR tvrdí, že ji nezajímají výroky Donalda Trumpa

Severní Korea v úterý uvedla, že ji nezajímají výroky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa o jeho vztazích s tamním režimem. Jedná se o první reakci Pchjongjangu na Trumpovy časté zmínky o jeho přátelství s vůdcem KLDR Kim Čong-unem, uvedl server NK News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy