Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští vojáci mají na Slovensku vytvořit podmínky na nasazení jednotky NATO

Armáda České republiky, ilustrační foto.
Armáda České republiky, ilustrační foto.
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Na Slovensko přijelo na misi v rámci posílení východního křídla Severoatlantické aliance po ruské invazi na Ukrajině přibližně 200 českých vojáků. Jejich úkolem bude kromě jiného vytvoření podmínek pro nasazení zbytku celého uskupení. ČTK o tom dnes informoval mluvčí slovenské armády Štefan Zemanovič.

Podle dřívějšího rozhodnutí slovenského parlamentu může nová jednotka čítat až 2100 příslušníků a vojáky do ní vyšle šest členských zemí NATO. Bojovému uskupení bude velet Česko.

Čeští vojáci z výsadkového praporu v Chrudimi odjeli na Slovensko v pondělí, nyní působí v prostorech Centra výcviku Lešť na středním Slovensku. Kromě nich už do země v rámci vytvářeného bojového uskupení dorazilo také kolem 400 amerických, německých a nizozemských vojáků. Spojenci na Slovensku umístili také systém protivzdušné obrany Patriot.

Český parlament v březnu schválil, že Česko může na Slovensko vyslat až 650 vojáků. Součástí mandátu je také až 50 příslušníků logistické jednotky, kteří mají na starost provoz humanitární základny pro ukrajinské uprchlíky u Liptovského Mikuláše.

Kromě Česka, Spojených států, Německa a Nizozemska do společné alianční jednotky, takzvané bojové skupiny, vyšlou své příslušníky také Polsko a Slovinsko. Podobná bojová uskupení NATO vytváří kvůli ruské invazi na Ukrajinu také v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Již dříve po ruské anexi Krymu vznikla v Pobaltí a v Polsku.

Témata:  Armáda České Republiky NATO (Severoatlantická aliance) Slovensko

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.