Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cichanouské vadí, že si Merkelová telefonuje s Lukašenkem

Svjatlana Cichanouská
Svjatlana Cichanouská
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dnes kritizovala odcházející německou kancléřku Angelu Merkelovou za nedávné telefonické rozhovory s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Na běloruský lid to podle ní působí velmi zvláštně.

"Z pohledu běloruského lidu to působilo velmi zvláštně," řekla dnes podle agentury DPA Cichanouská ve Vídni po konferenci, která se věnovala podpoře pronásledované občanské společnosti v Bělorusku. I když v telefonátech šlo o humanitární situaci migrantů na běloruské hranici, nesmí být podle Cichanouské Lukašenko legitimizován diplomatickým dialogem. Opoziční vůdkyně znovu vyzvala, aby se pokračovalo v tlaku na propuštění politický vězňů.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas se hybridní vídeňské konference, organizované rakouskou vládou, zúčastnil virtuálně. "Vnitropolitická situace v Bělorusku je tak špatná jako ještě nikdy," řekl. Proto nyní musí zůstat podle Maase exilová opozice jednotná a mít podporu ze zahraničí. Německý ministr zahraničí dodal, že kromě toho musí být udržován tlak na Lukašenka, a poukázal na pátý balík unijních sankcí, na němž se nyní pracuje.

Po běloruských prezidentských volbách ze srpna 2020, které EU neuznala, se v Bělorusku konaly velké demonstrace proti Lukašenkovi. Prezident považovaný mnohými za diktátora je však nechal protestní hnutí rozdrtit. EU kromě toho Lukašenka viní z toho, že nechává přivážet migranty na vnější hranici EU. Do Běloruska přitom lidé z Iráku, Sýrie či Afghánistánu přilétají s turistickými vízy.

Témata:  Svjatlana Cichanouská Angela Merkelová Alexandr Lukašenko

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.