Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína odmítla tvrzení šéfa NASA, že by mohla plánovat vojensky ovládnout Měsíc

Měsíc v úplňku
Měsíc v úplňku
Foto: Pixabay

Čína dnes odmítla tvrzení šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle kterého by mohla v rámci vojenského programu plánovat ovládnutí Měsíce. Komentář Billa Nelsona označil Peking za nezodpovědnou pomluvu a uvedl, že vždy vyzýval k budování společenství národů ve vesmíru. Informovala o tom agentura Reuters.

Čína v posledním desetiletí zintenzivnila tempo svého vesmírného programu a zaměřila se zejména na průzkum Měsíce. V roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci. Očekává se, že koncem tohoto desetiletí vyšle na Měsíc další raketu, tentokrát ale s astronauty na palubě.

"Musíme se obávat toho, že Čína přistane na Měsíci a řekne: 'Teď je náš a vy se držte dál'," řekl ředitel NASA Bill Nelson německému bulvárnímu listu Bild v rozhovoru zveřejněném v sobotu. Dodal, že čínský vesmírný program je vojenského charakteru a země ukradla nápady a technologie ostatním.

"Není to poprvé, co šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír ignoruje fakta a mluví o Číně nezodpovědně. Americká strana neustále šíří pomlouvačnou kampaň proti normálním a rozumným čínským snahám ve vesmíru. Čína se proti takovým výrokům důrazně ohrazuje," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. Čína podle ministerstva vždy prosazovala budování společné budoucnosti lidstva ve vesmíru a stavěla se proti jeho vyzbrojování a jakýmkoli závodům ve zbrojení mimo Zemi.

NASA v rámci svého programu Artemis plánuje v roce 2024 vyslat misi s posádkou na oběžnou dráhu Měsíce a do roku 2025 chce uskutečnit přistání s posádkou v blízkosti jižního pólu Měsíce.

Čína plánuje misi k jižnímu pólu Měsíce bez posádky ještě v tomto desetiletí.

Čína se po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech v roce 2003 stala teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru, v roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci, loni pak na Marsu.

Témata:  Čína NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) Měsíc 1

Související

Aktuálně se děje

23. dubna 2025 16:38

Tajemství největší lásky Ivety Bartošové. Když tragicky skončila, báli se jí to říct

Pouhých 25 let se dožil muž, který by dnes jinak oslavil půlkulaté 65. narozeniny. Petr Sepeši bývá označován za osudovou lásku zpěvačky Ivety Bartošové, přestože ta se poté ocitla v náručí mnoha dalších slavných mužů. Život jejího pěveckého kolegy tragicky vyhasl po střetu s vlakem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy