reklama

Podle ministerstva bylo v Tchajwanském průlivu zjištěno několik skupin čínských letadel. Některá překročila střední linii průlivu, tedy neformální hranici dělící obě strany. Tchajwanská armáda odvysílala varování a použila letecké hlídky, námořní lodě a pobřežní rakety, aby situaci vyřešila.

V případě obou odlehlých souostroví ministerstvo uvedlo, že vojáci v obou oblastech, které leží těsně u pobřeží pevninské Číny, jsou nyní v pohotovosti. Situace kolem Tchaj-wanu se vyostřila poté, co Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu zahájila v okolí ostrova své historicky největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou, při němž několikrát přerušila střední linii Tchajwanského průlivu, a to s loďmi i bojovými letadly.

Čína v pátek také oznámila, že v reakci na návštěvu Pelosiové s USA přestane spolupracovat v klíčových oblastech včetně námořní bezpečnosti, klimatu, imigrační politiky nebo armádní komunikace.

Pelosiová je za posledních 25 let nejvýše postavenou americkou političkou, která navštívila Tchaj-wan. Čína proti tomu protestuje, jelikož návštěvu takto vysoké úrovně vnímá jako symbol nezávislosti Tchaj-wanu.

Čína již dříve varovala, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.

Podle Tchaj-wanu proniklo do jeho vzdušné obranné zóny 20 čínských letounů

Ministerstvo obrany Tchaj-wanu uvedlo, že do tchajwanské vzdušné obranné zóny proniklo 20 čínských letounů, z nichž 14 přeletělo před střední linii v Tchajwanském průlivu. Informuje o tom agentura Reuters. Resort obrany také uvedl, že zaznamenal aktivitu 14 čínských vojenských lodí v Tchajwanském průlivu. Podle Tchaj-peje čínská letadla a lodě provádějí cvičení simulující útok na hlavní ostrov Tchaj-wanu.

Bílý dům dnes označil akce, které Čína podniká v oblasti Tchajwanského průlivu, za provokativní a nezodpovědné. "Tyto aktivity jsou výrazným stupňováním snah Číny změnit status quo. Jsou provokativní, nezodpovědné a zvyšují riziko chybné kalkulace," uvedl Bílý dům. "Jsou také v rozporu s naším dlouhodobým cílem zachovat mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu," dodal.

Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu zahájila v okolí ostrova, který považuje za součást svého území, doposud největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou. Při manévrech několikrát porušila střední linii Tchajwanského průlivu, tedy neformální hranici dělící obě strany. Podle posledního oznámení Pekingu cvičení, které mělo skončit v neděli, potrvá až do 15. srpna.

Rozsah a intenzita čínských manévrů kolem Tchaj-wanu pobouřily Spojené státy a další demokratické země, připomíná britský The Guardian. Bílý dům si v pátek předvolal čínského velvyslance ve Washingtonu. Peking v pátek oznámil, že v reakci na návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu končí spolupráci se Spojenými státy v řadě oblastí, včetně ochrany klimatu nebo dialogu mezi vojenskými představiteli obou zemí. To Bílý dům označil za chybu a nezodpovědný přístup.