Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína řeší záhadnou nemoc. Jak probíhá onemocnění koronavirem?

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Průběh onemocnění novým koronavirem zachyceným v Číně je nejspíš podobný jako u virů stejné čeledi SARS nebo MERS. Pravděpodobně se přenáší ze zvířat, řekl dnes ČTK Milan Trojánek z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce.

Ministerstvo zdravotnictví ČTK v úterý sdělilo, že pravděpodobnost zavlečení nového koronaviru do Evropské unie je zatím nízká. V Číně virus nakazil více než 470 lidí, nejméně 17 zemřelo. Kvůli nákaze mimořádně zasedá Světová zdravotnická organizace (WHO).

"Nový koronavirus vyvolává systémové onemocnění s celkovými chřipkovitými příznaky a pouze u některých pacientů dojde k rozvoji virového zápalu plic, který může vést až k respiračnímu selhání," uvedl Trojánek. Pacienti mívají horečku, bolesti hlavy, kloubů, svalů, kašel a u některých je dušnost a obtíže s dýcháním.

Přestože přesné charakteristiky a průběh nemoci zatím odborníci neznají, je podobný infekcím SARS a MERS. Koronavirus SARS (z anglického Severe Acute Respiratory Syndrome, česky těžký akutní respirační syndrom) se podle Trojánka přenesl na člověka z cibetek, MERS od velbloudů. Hlavním zdrojem SARS ale byli podle odborníků netopýři a kaloni."Pro další šíření v populaci je nutné, aby se virus efektivně přenášel i z člověka na člověka," uvedl.

V rizikových oblastech by se tak podle Trojánka měli cestovatelé vyhýbat kontaktu s nemocnými či uhynulými zvířaty a dbát na řádnou tepelnou úpravu potravin, zejména masa a vajec. "Je vhodné vyhýbat se v postižených oblastech kontaktu s osobami, které jeví známky respirační infekce, a dbát na pravidelné mytí rukou, neboť respirační viry ulpívají na površích a při dotyku s nimi a následným přenesením na sliznice může dojít k infekci," řekl Trojánek. Ministerstvo zahraničí radí při cestě do Wu-Chanu používat roušky.

Pokud by pacient s podezřením na toto onemocnění přiletěl do ČR, byl by v izolaci odeslán na infekční kliniku na Bulovku. "Léčba by vzhledem k tomu, že účinná antivirotika nejsou k dispozici, byla zaměřena především na ovlivnění symptomů a terapii komplikací," dodal. Používala by se tak například umělá plicní ventilace, podpora krevního oběhu nebo náhrada funkce ledvin.

Kromě Číny byl nový typ koronaviru zjištěn v ojedinělých případech ve Spojených státech, v Thajsku, Jižní Koreji, Japonsku a na Tchaj-wanu, a to u osob, které přicestovaly z Číny.

Řada asijských i dalších států, včetně USA, Británie, Austrálie, Itálie či Turecka, zavedla v posledních dnech opatření, aby na letištích odhalila případné infikované cestující. Jde především o měření teploty pasažérů z postižených oblastí. Česku neplánuje mimořádná opatření, s Wu-Chanem nemá přímé letecké spojení.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 lékaři nemoci

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy