Čínský prezident Si Ťin-pching dnes ve videohovoru s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou hájil čínský postoj k lidským právům a prohlásil, že každá země by měla mít možnost vybrat si vlastní cestu s ohledem na místní podmínky.
Si zároveň kritizoval státy, které chtějí o dodržování lidských práv poučovat ostatní a toto téma politizovat. Organizaci spojených národů vyzval, aby se nevměšovala do vnitřních záležitostí Číny, napsala japonská agentura Kjódó.
Komisařka OSN Bacheletová je tento týden na návštěvě Číny, která zahrnuje i návštěvu Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde jsou čínské úřady obviňovány z pronásledování muslimského etnika Ujgurů.
"Čína úspěšně nastoupila cestu k rozvoji lidských práv, který odpovídá současným trendům a přitom je vhodný pro její podmínky," řekl Si komisařce Bacheletové. V rozvíjejících se zemích je podle čínského prezidenta nejdůležitějším právem právo lidí na lepší životní úroveň. "Pokud bychom nehleděli na realitu a kopírovali model jiných zemí, přineslo by to katastrofální následky," dodal Si.
Bacheletová uvedla, že setkání s čínským prezidentem a dalšími činiteli představuje cennou příležitost k přímým rozhovorům o tématu lidských práv, ať už v zemi, v regionu či globálně. Podle čínské televize CCTV rovněž ocenila Čínu za její úspěšný boj s chudobou, ekonomický a společenský rozvoj.
Kritici před cestou varovali, že Peking pravděpodobně neposkytne Bacheletové podmínky potřebné pro nezávislé zhodnocení situace v Sin-ťiangu a její cestu zneužije ve svůj prospěch. Delegaci OSN nesmějí doprovázet zahraniční novináři, což Peking zdůvodnil opatřeními souvisejícími s epidemií covidu.
Peking čelí obviněním, že v Ujgurské autonomní oblasti zřídil internační tábory, jimiž prošlo více než milion menšinových Ujgurů. Podle ochránců lidských práv funguje v táborech nucená práce a odehrává se tam násilná politická agitace i mučení. Ujgurské ženy jsou sterilizovány a Ujguři jsou nuceni vzdát se své muslimské víry, jazyka a kultury, uvádějí aktivisté. Washington a některé nevládní skupiny hovoří o genocidě vůči Ujgurům.
Peking obvinění odmítá. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujguři podstupují politickou převýchovu, aby byl v regionu vymýcen "terorismus, separatismus a náboženský radikalismus".
Témata: Si Ťin-pching 1, Čína
Související
14. listopadu 2024 16:37
16. dubna 2024 16:33
31. prosince 2023 16:32
5. července 2023 12:52
7. dubna 2023 17:52
22. března 2023 8:25