Nejméně 13 mrtvých si v noci na dnešek vyžádalo neštěstí u Sicílie, když se tam převrátil člun se zhruba 50 migranty, kteří směřovali z Afriky do Evropy. Informovala o tom agentura ANSA. Uvedla také, že mezi mrtvými jsou jen ženy, mezi přibližně 15 pohřešovanými je pak nejméně osm dětí. Zachránit se podařilo 22 běženců.
O dřevěné lodi, která se dostala do potíží u Sicílie, se italská pobřežní stráž dozvěděla v neděli večer. Vydala se k ní její plavidla a policejní loď. Když se přiblížily, nahrnuli se běženci k jedné straně své lodi a plavidlo se v rozbouřeném moři převrhlo. Mezi uprchlíky byli podle italských médií Tunisané a lidé ze subsaharské Afriky.
Gerard Canals z organizace Open Arms dnes oznámil, že v neděli pozdě večer se v maltské záchranné zóně nacházela dřevěná loď s uprchlíky na cestě do Evropy a že z ní posádka lodi Open Arms zachránila 44 lidí, včetně měsíčního dítěte a batolete. Canals tvrdí, že maltské koordinační středisko záchranných operací jeho skupině dalo pokyn, aby oblast opustila a migranty nechala na lodi. Open Arms se ale rozhodla jinak, protože plavidlo nemělo dost pohonných hmot na to, aby se dostalo ke břehu.
Itálie a Malta uzavírají své přístavy lodím nevládních organizací a zakotvit je nechají až poté, co jim ostatní země slíbí, že migranty převezmou. Běžencům, kteří sami připlují od afrických břehů, ve vylodění v italských či maltských vodách ale nebrání.
Nová italská vláda, která je v úřadu měsíc, se snaží o jinou migrační politiku než vláda předchozí, která prosazovala tvrdá protiimigrační opatření. Minulý týden například přijala dekret, jímž chce zkrátit azylová řízení na čtyři měsíce. Dosud vyřizování těchto dokladů mohlo trvat i dva roky. Dekret obsahuje i seznam zemí, které jsou podle italské vlády bezpečné a kam lze uprchlíky vracet. Z afrických států je na něm Alžírsko, Maroko, Tunisko i Senegal nebo Ghana.
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01