Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Covid překonává další rekordy. Evropské země hlásí desítky tisíc nově nakažených

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Itálii skokově narostla denní bilance nakažených koronavirem na více než 31.000. Je to nejvíc od začátku epidemie a o 4000 více než ve čtvrtek, vyplývá z dat zveřejněných ministerstvem zdravotnictví. Desítky tisíc nakažených hlásí za poslední den i další země.

Rekordní počet nakažených za uplynulý den zaznamenalo i Portugalsko, kde přibylo přes 4600 případů. Země ode dneška zavedla na pět dní přísné omezení pohybu.

Itálie byla prvním evropským státem, kde se virus SARS-CoV-2 začal letos v únoru šířit; celkem se v zemi zatím nakazilo téměř 650.000 lidí. Díky přísné jarní karanténě se podařilo dostat šíření nákazy pod kontrolu a během podzimní druhé vlny epidemie šedesátimilionová Itálie dlouho patřila k zemím s příznivějšími statistikami. V posledních týdnech ale i tady počty nově infikovaných exponenciálně rostou.

Z více než 215.000 testů za uplynulý den bylo pozitivních 31.084, tedy zhruba 14 procent. Nejvíce nakažených přibylo v Lombardii (téměř 9000), Kampánii a Benátsku (přes 3000). Počet obětí covidu-19 se za 24 hodin zvýšil o 199 na 38.321, o den dříve bylo úmrtí 217.

V desetimilionovém Portugalsku se za uplynulý den nákaza potvrdila u 4656 lidí, což je dosud nejvyšší počet, uvedla agentura Reuters. Celkem se v zemi nakazilo přes 137.000 lidí, 2468 z nich zemřelo.

Vyšší tlak nyní pociťují i portugalské nemocnice, kde je skoro 2000 pacientů s covidem-19, z toho 275 na jednotkách intenzivní péče, což je více než během vrcholu jarní vlny pandemie.

V Portugalsku ode dneška na pět dní platí přísné omezení pohybu, lidé nesmějí překračovat hranice domovských okresů s výjimkou cest do práce či k lékaři. O zavedení případných dalších opatření bude vláda jednat na mimořádném zasedání v sobotu.

V Belgii i Nizozemsku se dál zhoršuje covidová situace

V Belgii za posledních 24 hodin přibylo téměř 24 tisíc lidí nakažených koronavirem, což je vůbec nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie nemoci covid-19. V jedenáctimilionové zemi, která má v současnosti spolu s Českem nejhorší statistiky v Evropě, přesáhl denní průměr nakažených za poslední týden 15.000, dál roste i počet pacientů v nemocnicích, které se blíží svým limitům. Oznámily to dnes belgické úřady. Nejvíc zaznamenaných případů za jeden den dnes oznámily i úřady v Nizozemsku, kde denní bilance nakažených poprvé překročila 11.000.

"Zatím se žádné údaje nevyvíjejí pozitivně," řekl dnes mluvčí belgického ústředí pro boj s covidem Yves Van Laethem. Roste podle něj nejen počet nových pozitivních případů, kterých je od jara celkově již téměř 400.000, ale i podíl pozitivních testů. Infikována je v současnosti více než čtvrtina testovaných.

Belgická média přinášejí zprávy o tom, že některým nemocnicím brzy dojdou lůžka a budou muset začít odmítat některé pacienty. Počet hospitalizovaných s covidem-19 vzrostl k dnešku o více než dvě stovky a překročil šestitisícovou hranici.

Průměrný počet lidí, kteří s touto nemocí zemřeli, vzrostl v posledním týdnu v Belgii na 79 denně. Celkem země registruje přes 11.300 obětí pandemie, téměř 10.000 lidí přitom zemřelo za první vlny na jaře.

Očekává se, že belgická vláda dnes kvůli nepříznivému vývoji oznámí další omezení veřejného života. Mohlo by k nim patřit například uzavření některých obchodů či další omezování pohybu lidí.

V Nizozemsku počet infekcí nově vzrostl o 11.119, čímž byl překonán dosud nejvyšší denní přírůstek 10.343 nakažených z tohoto pondělí. Za vysokou bilanci však částečně mohou se zpožděním nahlášená data i vyšší počet provedených testů, oznámila dnes s odvoláním na Národní institut veřejného zdraví (RIVM) nizozemská média. Procento pozitivních vzorků i po zvýšení kapacity testování podle mluvčího RIVM zůstává stejné.

V zemi s přibližně 17 miliony obyvatel se od propuknutí epidemie koronavirem nakazilo přes 341.000 lidí. Nizozemsko za posledních 24 hodin také ohlásilo 87 úmrtí na komplikace spojené s koronavirem, což je podle tamních médií nejvíce od května.

Británie má 24.405 infekcí, virus se šíří rychleji, než se čekalo

Británie dnes oznámila téměř 24.500 nových případů koronaviru, o den dříve přibylo okolo 23.000 infikovaných. S odvoláním na data britské vlády o tom informovala agentura Reuters. V Anglii se koronavirus šíří rychleji, než v nejhorším scénáři odhadovala vládní zdravotnická komise SAGE, píše zpravodajský server BBC.

Země s 66 miliony obyvatel dnes rovněž ohlásila dalších 274 úmrtí lidí, kteří měli v předchozích 28 dnech pozitivní test. S covidem-19 v Británii celkem zemřelo 46.229 lidí, což je nejvíce ze všech evropských zemí. Od propuknutí nákazy se zde koronavirus potvrdil u bezmála 990.000 osob.

Vládní zdravotnická komise v dnes publikované zprávě uvedla, že počet infikovaných narůstá natolik vytrvale, že bez potřebného zásahu může země zaznamenat až 80.000 úmrtí s covidem-19. Komise podle nejhoršího scénáře odhadovala, že se jenom v Anglii v říjnu nakazí 12.000 až 13.000 denně, přírůstky jsou však každý den mnohonásobně vyšší.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Itálie Velká Británie Belgie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.