Druhé formální zasedání GAC pod vedením českého předsednictví má příští úterý v Lucemburku na starosti přípravu říjnového zasedání Evropské rady, které se koná v Bruselu koncem příštího pracovního týdne. Jednání unijních lídrů by pak měla podle Beka dominovat právě problematika pomoci Ukrajině, energetika, dostane se ale i na ekonomické záležitosti a vnější vztahy unie.

Ohledně Ukrajiny by se lídři zemí EU měli příští týden zabývat hlavně financováním podpory, řekl Bek. "ČR je zastáncem toho, aby byl nastaven nějaký systém pravidelné a předvídatelné podpory pro Ukrajinu, která zápasí s významnými rozpočtovými problémy a bez podpory ze stany spojenců se neobejde," uvedl. Do pomoci je podle něj třeba vnést větší řád.

Debata zatím není tak daleko, aby se hovořilo o výši pomoci, doplnil. Vyřešit je napřed potřeba, jaký bude zdroj peněz. "V současném rozpočtu takové prostředky nejsou. EU se bude muset shodnout na financování buď ze zvýšených příspěvků států, nebo nějaké další půjčky," uvedl.

Vedle přípravy jednání premiérů a prezidentů bude GAC řešit také návrhy Evropského parlamentu na změnu voleb do tohoto orgánů, či výstupy z Konference o budoucnosti Evropy. Na programu jednání je i otázka stavu právního státu v Polsku. České předsednictví v této otázce podle Beka nechce být soudcem ani policistou, poskytne všem stranám prostor k co nejvěcnější argumentaci.