reklama

Maďarská vláda v pondělí potvrdila, že je proti tomu, aby si EU společně půjčovala na finanční pomoc Ukrajině v příštím roce, jak navrhuje Evropská komise. Plán počítá s tím, že by si komise podobně jako dosud půjčovala na finančních trzích jménem celého bloku a poskytla Kyjevu celkem 18 miliard eur (téměř 440 miliard korun). Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó uvedl, že Budapešť odmítá společné zadlužování, ale je připravena Kyjev podporovat přímo.

"Každopádně to polarizuje situaci v radě a posiluje to kritické hlasy vůči Maďarsku. Každé maďarské veto, se kterým přichází, a ono jich je poměrně dost v různých oblastech, bude posilovat kritické postoje," uvedl Bek.

Maďarský postoj k plánu podpory Kyjeva vyvolává v unijních kruzích podezření, že jde o snahu vynutit si ústupky ve sporech o stav právního státu, kvůli nimž Maďarsku hrozí odstřižení od miliard z unijního rozpočtu. Maďarsko je mimo jiné poslední zemí EU, která nemá schválený tzv. plán obnovy, tedy strategii pro čerpání peněz ze speciálního pandemického fondu.

Maďarsko podle Beka peníze velmi naléhavě potřebuje, protože je v zemi poměrně dramatická ekonomická situace, jež se nadále zhoršuje. Ministr míní, že v případě podmíněnosti čerpání evropských peněz lze ještě během českého předsednictví v Radě EU, které trvá do konce roku, očekávat rozuzlení. Dojít by k němu mělo na prosincovém zasedání ministrů financí EU.

EU s Maďarskem už více než rok vede na bezprecedentní návrh Evropského parlamentu řízení kvůli nerespektování společných hodnot podle sedmého článku unijní smlouvy. Orbánova vláda odmítá, že by nějak pochybila, a její zástupci to svým kolegům z dalších unijních zemí opakují při každém slyšení, které postup podle článku sedm předpokládá.

Vláda Viktora Orbána podle Beka připravila celou řadu legislativních změn. Ministr předpokládá, že v pátek debata na GAC bude zohledňovat i tuto novou situaci. "Maďarsko očividně prokázalo v posledních měsících určitou ochotu vyhovět kritickým připomínkám ze strany Evropské komise," uvedl. Neočekává ale, že by ihned nastal velký posun.

Teď se do jisté míry situace vyhrocuje, řekl Bek. Existují podle něj dvě možnosti. Buď se v prosinci částečně zklidní, nebo naopak bude spor eskalovat, což by mohlo vést i k radikálnějšímu postupu EU. "Zatím probíhala slyšení, debaty, ale nebyly z nich vyvozeny nějaké závěry," dodal.