reklama

"Doufám, že ještě v tomto roce podepíšeme finální smlouvy o rozšíření americké vojenské přítomnosti a že padne konečné rozhodnutí, kde budou vojáci umístěni," uvedl Andrzej Duda. Při červnové návštěvě polského prezidenta v Bílém domě se obě strany dohodly na posílení americké vojenské posádky v Polsku z nynějších 4500 na 5500 vojáků. Varšava se výměnou zavázala, že náklady spojené s pobytem vojsk bude sama hradit.

Pence po setkání s Dudou přislíbil, že Spojené státy polským občanům brzy zruší vízovou povinnost. "Jsem potěšen, že se Polsko blíží připravenosti být zařazeno na seznam zemí s bezvízovým stykem," citovala amerického viceprezidenta agentura Reuters. Polsko je jednou z posledních zemí Evropské unie, jejíž občané musejí nadále žádat o víza pro cesty do USA. Češi americká víza nepotřebují už od roku 2008.

Oba státníci hovořili i o energetice. Pence Dudovi poděkoval, že se Polsko snaží o nezávislost na ruských energetických zdrojích. USA se s Polskem v sobotu dohodly na zvýšení objemu zkapalněného plynu, který Polsko nakupuje ze Spojených států. Jeho část bude moci být vyvážena i na Ukrajinu.

Pence dále kritizoval Berlín za podporu plynovodu Nord Stream 2, který má přivést plyn po dně Baltského moře z Ruska do Německa. V červenci proti němu USA vyhlásily sankce a Pence nyní poděkoval Varšavě, že proti projektu rovněž vystupuje.

Po setkání s prezidentem Dudou podepsal Pence s premiérem Mateuszem Morawieckým deklaraci o spolupráci v oblasti mobilních sítí páté generace (5G). Společné prohlášení přišlo v době, kdy Spojené státy naléhají na evropské státy, aby z bezpečnostních důvodů zakázaly kontrakty s čínskou firmou Huawei, která je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě a důležitým hráčem v 5G sítích.

"Všechny země musí zajistit, aby se na (budování) sítí podíleli pouze důvěryhodní a spolehliví dodavatelé," uvádí se v deklaraci, podle níž je u všech dodavatelů potřeba posuzovat i průhlednost jejich vlastnické struktury.

Pence ve Varšavě zastupoval amerického prezidenta Donalda Trumpa, který cestu do Polska u příležitosti 80. výročí vypuknutí druhé světové války na poslední chvíli odřekl kvůli hurikánu Dorian.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama