Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dědictví Černobylu. V houbách jsou stále radioaktivní látky

Houby
Houby
Foto: Pixabay

Pětatřicet let po havárii ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl jsou houby rostoucí v přírodě kontaminované radioaktivními látkami. V množství nepřekračujícím povolené limity se nacházely v 95 procentech vzorků nasbíraných v Německu v posledních šesti letech. Podle agentury Reuters o tom informoval německý Spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů a bezpečnost potravin (BVL).

Výzkumníci v houbách nasbíraných zejména na jihu Německa zjistili zvýšenou koncentraci radioaktivního cesia-137, které se do životního prostředí dostalo v důsledku černobylské katastrofy. Nicméně ani jeden ze 74 zkoumaných vzorků nepřekročil limitní hodnotu radiace 600 becquerelů na kilogram.

BVL uvedl, že radioaktivní látky se v přírodě udržely kvůli trvalé recyklaci radioaktivního cesia v lesních ekosystémech. Dá se očekávat, že podobné to bude i v dalších desetiletích.

Černobylská havárie z roku 1986 byla dosud nejzávažnější jadernou katastrofou. Uvolněný radioaktivní mrak postupoval východní Evropou a Skandinávií. Radioaktivita kontaminovala rozsáhlé oblasti Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Široké okolí elektrárny včetně blízkého města Pripjať bylo evakuováno a změnilo se v uzavřenou zónu.

Témata:  houby radioaktivita Černobyl

Aktuálně se děje

9. května 2024 16:51

Putin stahuje ruská vojska z částí Arménie

Ruský prezident Vladimir Putin souhlasil se stažením ruských vojsk a pohraničníků z určitých částí Arménie na žádost arménské vlády. Toto rozhodnutí oznámil prostřednictvím agentury Interfax, která se odvolává na mluvčího Dmitrije Peskova.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy