Finsko se může stát 31. členem NATO v řádu dní. Pokud vše půjde podle plánu, potvrdí začlenění Finska ministři zahraničí. Mezi další zbývající kroky patří také to, že Turecko musí svou ratifikaci přístupového protokolu oznámit americkému ministerstvu zahraničí, které slouží jako takzvaný depozitář zakládající smlouvy NATO a má na starosti registraci dokumentů souvisejících se Severoatlantickou smlouvou.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg pak může Finsko oficiálně pozvat k přistoupení k Severoatlantické smlouvě. Pokud s tím bude Finsko souhlasit a nechá uložit příslušné dokumenty ve Washingtonu, stane se oficiálně členem. Finská vlajka bude slavnostně vyvěšena před sídlem NATO v Bruselu.

Turecko je poslední zemí, která ratifikuje přistoupení Finska k alianci. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan před zhruba dvěma týdny oznámil, že dosavadní zdrženlivý postoj vůči členství Finska v NATO opustil.

Po ruské invazi na Ukrajinu se loni Finsko a sousední Švédsko společně rozhodly po dlouhých létech vojenské neutrality požádat o přijetí do NATO. Turecko ale zpočátku vyjadřovalo námitky proti rozšíření aliance. Ankara totiž vyčítá především Švédsku laxní postoj vůči údajným teroristickým organizacím. Turecko tím míní především zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK), kurdské milice YPG či stoupence duchovního Fethullaha Gülena.

Odpor Turecka vůči přistoupení Švédska k NATO nadále trvá. Nové země se přitom mohou stát členy aliance pouze za souhlasu všech stávajících členských států.

reklama