Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Duda: Rusko napadlo Ukrajinu, je hlavní hrozba a agresor

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců členských zemí Severoatlantické aliance při jejich dnešních příjezdech na místo konání summitu NATO, který v Madridu pokračuje druhým dnem.

"Posíláme důrazný vzkaz (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi: Nevyhraješ," řekl hostitel summitu, španělský premiér Pedro Sánchez. Ten již dříve v rozhlasovém rozhovoru uvedl, že v nové alianční strategii bude Rusko označeno za "hlavní hrozbu".

Německý kancléř Olaf Scholz přislíbil Ukrajině kromě humanitární a finanční pomoci také další dodávky zbraní, které Ukrajinci naléhavě potřebují. "Poselství zní: budeme v tom pokračovat tak dlouho a tak intenzivně, jak to bude nutné, aby se Ukrajina mohla bránit," řekl podle agentury DPA

Pokud ruský prezident Vladimir Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO, tak dosáhl pravého opaku, prohlásil britský premiér Boris Johnson.

Rusko je "hlavní hrozba", uvedl před novináři také polský prezident Andrzej Duda. "Rusko je agresor na Ukrajině, Rusko napadlo Ukrajinu. Pro celou Evropu a NATO je to velice jasná situace," řekl. Doufá, že ještě dnes summit přijme konečné rozhodnutí ohledně přizvání Švédska a Finska do aliance.

"Je to jeden z nejdůležitějších summitů po skončení studené války,“ poznamenala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

"Je důležité zapojit i naše další partnery v Africe, v Asii a v Jižní Americe,“ řekl nizozemský premiér Mark Rutte.

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Andrzej Duda

Související

Aktuálně se děje

8. prosince 2025 21:47

První informace o posledním rozloučení s Pištěkem. Bude v Praze

Česko zasáhlo v uplynulém týdnu několik smutných zpráv. Jedna z nich se týkala oceňovaného výtvarného umělce. Ve věku 93 let totiž zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Kdy a kde proběhne poslední rozloučení? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Donald Trump

Trump: Evropa je v rozkladu vedena slabými lídry

Prezident Donald Trump v rozhovoru pro Politico označil Evropu za „chátrající“ uskupení národů vedené „slabými“ lídry. Otevřeně kritizoval tradiční spojence Spojených států za to, že nedokázali zvládnout migraci a ukončit válku na Ukrajině. Zároveň naznačil, že by podpořil evropské politické kandidáty, kteří by byli v souladu s jeho vizí pro kontinent.