Evropská komise (EK) navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Exekutiva Evropské unie počítá i s využitím neočekávaných zisků energetických firem na pomoc ohroženým spotřebitelům či s povinným omezením spotřeby elektřiny v nejvytíženějších hodinách.
Uvedla to dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, která představila návrh připravený pro páteční mimořádné jednání ministrů energetiky členských zemí.
Páteční jednání svolalo české předsednictvím v Radě EU. Zástupci vlád se na něm budou snažit najít společný postup proti rekordně vysokým cenám energií souvisejícím i s omezování dodávek ruského plynu.
"Jsme konfrontováni s astronomickými cenami energií pro domácnosti a firmy a s enormními výkyvy trhu. Proto předložíme sérii okamžitých opatření, která ochrání zranitelné spotřebitele a firmy a pomohou jim, aby se adaptovali," prohlásila šéfka unijní exekutivy.
Unijní činitelé očekávají, že mezi členskými státy vyvolá největší diskuse návrh zavést maximální cenu ruského plynu. Ten podle von der Leyenové v současnosti tvoří už pouze devět procent veškerého dovozu plynu do EU místo loňských 41 procent. Zejména středoevropské země jsou na něm ale nadále závislé a obávají se úplného uzavření kohoutů, jímž hrozí Moskva v případě zavedení cenového stropu. Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes řekl, že české předsednictví bude chtít tento návrh ze zasedání ministrů vyjmout.
Další součástí návrhu je stanovení maximální ceny pro výrobu elektřiny z levnějších zdrojů, než je plyn. Podle listu Financial Times (FT) by dosud neveřejná část návrhu měla počítat se stropem 200 eur (4900 Kč) za megawatthodinu. Aktuální denní cena elektřiny v Německu činí více než dvojnásobek.
"Je čas, aby měli spotřebitelé prospěch z nízkých nákladů na nízkouhlíkové zdroje energie, jako jsou ty obnovitelné," řekla von der Leyenová. Vedle solární či větrné energie se omezení zisků bude týkat i jaderných či uhelných elektráren. Komise však počítá i s tím, že takzvané solidární příspěvky budou unijní země vybírat rovněž od producentů fosilních paliv.
Brusel navrhne také omezení spotřeby elektřiny podobně jako tomu bylo už v červenci u plynu. U elektrické energie by se mělo týkat hodin, kdy je spotřeba i cena nejvyšší. Například některé automatizované podniky by podle šéfky komise mohly přejít z denního na noční či víkendový provoz.
Komise je zároveň připravena upravit pravidla pro státní pomoc firmám, aby členské země mohly poskytnout energetickým společnostem záruky pro získání likvidity. Tu potřebují kvůli zálohám na dlouhodobé kontrakty na prodej energií, jejichž nedostatečná nabídka rovněž přispívá ke zdražování.
Unijní ministři dostanou v pátek návrh komise spolu s podněty českého předsednictví, o kterých dnes debatovali velvyslanci členských zemí. Podle zdroje obeznámeného s průběhem jednání dávali zástupci států najevo podmíněný souhlas s využitím nečekaných zisků z výroby elektřiny z levnějších zdrojů či se zajištěním záloh pro energetické firmy. Cenový strop na plyn z Ruska tak výraznou podporu nenašel a některé země s ním vyjádřily nesouhlas.
Diplomaté očekávají, že z debaty by mohla vzejít předběžná podpora několika opatření, jejichž podrobnosti se komise chystá představit příští týden.
Eurochambres: Energetická krize se musí řešit i zastropováním cen energií
Zástupci evropských hospodářských a obchodních komor se dnes shodli na nutnosti řešení energetické krize pomocí cílených finančních kompenzací firmám, vybalancované politiky energetických úspor a přesně zacílených dočasných tržních intervencí, tedy zastropováním cen energie. Na brífinku to po zasedání prezidia asociace evropských obchodních a průmyslových komor Eurochambres řekl její prezident Luc Frieden. Hlavním poselstvím je, že jako při každé krizi potřebujeme nyní evropskou koordinovanou akci, dodal.
"Evropská komise nyní navrhuje zastropování cen takzvaných inframarginálních výrobců, tedy výrobců energie z jádra, uhlí a některých obnovitelných zdrojů. Nejsou tam ty nejdražší elektrárny, tedy plynové. My se domníváme, že by měly být zastropovány ceny veškeré elektřiny," doplnil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Ani v rámci Eurochambres na to podle něj ale nejsou shodné názory.
Šéfové evropských hospodářských a obchodních komor dnes v Praze vyzvali k okamžitým opatřením, které pomůžou firmám s vyrovnáním se s rostoucími cenami elektřiny a plynu. Extrémně vysoké ceny energií mohou vést ke snížení výroby, což by mohlo znamenat katastrofální důsledky pro evropskou ekonomiku, její konkurenceschopnost a pracovní trh, uvedl Frieden. Vyjádřil ve střednědobém horizontu potřebu mixu energetických zdrojů, jejich diverzifikaci.
Komory volají podle Friedena po solidaritě a celoevropském řešení, které by zajistilo dostupnou energii pro firmy i zákazníky. Domácnosti a veřejný sektor mají v šetření energiemi značné rezervy, zatímco podniky už v mnoha ohledech vyčerpaly všechny možnosti úspor, upozornil Frieden.
Návrh připravený pro páteční mimořádné jednání ministrů energetiky členských zemí EU představila dnes předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. EK navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Vedle toho unijní exekutiva počítá i s využitím neočekávaných zisků energetických firem na pomoc ohroženým spotřebitelům či s povinným omezením spotřeby elektřiny v nejvytíženějších hodinách.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) dnes ráno při jednání senátního výboru pro hospodářství řekl, že Česko se pokusí otázku možného zastropování cen plynu z Ruska z programu jednání vyjmout. Podle něj jde spíše o politický nástroj, nikoliv o řešení současné energetické krize v Evropě. V pátek chce jednat například o oddělení cen elektřiny a plynu, daňových změnách pro výrobce a distributory energií nebo o emisních povolenkách.
Témata: EU, zemní plyn, Rusko
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40