Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EK zveřejnila zprávu o korupci a ohrožení právního státu, kritizuje Maďarsko a na Slovensko

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Evropská komise zveřejnila zprávu za rok 2023, která odhaluje nedostatky v boji proti korupci a problémy s nezávislostí soudnictví v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Zatímco Česko vykázalo pokrok, nadměrné využívání pravomocí a útoky na svobodu médií způsobují výrazné problémy na Slovensku a v Maďarsku. 

Podle zprávy Evropské komise se Česká republika zlepšila v oblasti justice, avšak nedostatek finančních prostředků na asistenty na soudech a státních zastupitelstvích stále představuje problém, který může narušit fungování soudnictví a státního zastupitelství. Některé korupční případy na vysokých postech zůstávají nevyřešené, což staví do centra pozornosti. Pozitivní je však legislativní revize systému hlášení střetu zájmů.

Na Slovensku se komise zaměřila na problémy v potírání korupce a nezávislosti soudnictví. Úroveň lidských a finančních zdrojů pro řešení korupčních případů není dostatečná, což brání efektivnímu plnění úkolů policie a prokuratury.

Soudci na Slovensku čelí obavám z trestného činu zneužití práva, což má negativní psychologický dopad a zatěžuje vyšetřovací orgány. Složité korupční kauzy na vysoké úrovni také zůstává problematické, a to kvůli nedostatečné koordinaci mezi subjekty vymáhajícími právo.

Maďarsko zaznamenalo určitý pokrok, když přijalo zákony umožňující soudní přezkum rozhodnutí státního zastupitelství o nevyšetřování a nestíhání korupčních trestných činů.

I když některé korupční případy v Maďarsku dospěly až do fáze obžaloby a odsouzení, stále chybí dostatečné výsledky v oblasti vyšetřování korupce mezi vysoce postavenými úředníky. Přesto zůstávají výrazné problémy, zejména kvůli nadměrnému využívání mimořádných pravomocí vládou od roku 2020, což narušuje právní jistotu a ovlivňuje stabilitu podniků.

Organizace občanské společnosti a svoboda médií jsou stále pod tlakem, přičemž použití špionážního softwaru proti investigativním novinářům a absence účinného dohledu nad tajnými sledovacími opatřeními představují vážné problémy.

Zpráva rovněž upozorňuje na špatný přístup ke spravedlnosti pro zranitelné skupiny v Maďarsku a porušování důvěrnosti mezi advokátem a klientem na Slovensku.

Témata:  EU Slovensko Maďarsko

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 8:33

Vrátí se Harry a Meghan do Británie? Mlčí se o tom, ale rozhodnutí už padlo

Někomu chybějí, jinému vůbec. Princ Harry a jeho žena Meghan už několik let nereprezentují britskou královskou rodinu, dokonce se odstěhovali do zámoří. Nyní se ale objevily spekulace o údajné touze prince vrátit se do rodné země. Britská média ale zjistila, že reálně se nic takového nechystá. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy