reklama

Írán varoval Evropskou unii, aby si zařazení klíčové bezpečnostní opory tamního teokratického režimu mezi teroristické skupiny rozmyslela. Dva zdroje agentuře Reuters později sdělily, že EU v pondělí rozšíří sankční seznam vůči Íránu o 37 jmen.

Blízkovýchodní zemí od podzimu zmítá jedna z největších vln nepokojů od islámské revoluce z roku 1979, kterou vyvolala smrt mladé ženy, již předtím zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům. V Íránu kvůli tvrdému potlačování protestů za poslední měsíce přišlo o život přes 500 lidí, zatčeno jich bylo na 19.000.

Evropský blok již přijal sankce vůči mravnostní policii a několika dalším činitelům. Europoslanci dnes vyzvali, aby byl seznam rozšířen na všechny lidi odpovědné za porušování lidských práv včetně nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího a prezidenta Ebráhíma Raísího.

Poslanci rovněž podpořili označení revolučních gard a jim podřízených polovojenských milicí Basídž a jednotek Kuds za teroristické organizace. Všechny země, v nichž íránské revoluční gardy provádí vojenské, hospodářské nebo informační operace, by s nimi podle EP měly přerušit vazby a postavit je mimo zákon.

O sankcích rozhodují jednomyslným hlasováním výhradně členské země a usnesení europarlamentu pro ně není nijak závazné. EU přitom v současnosti připravuje rozšíření postihů proti íránskému režimu. Zařazení revolučních gard na seznam teroristických skupin tento týden podpořila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

"V pondělí přijmeme čtvrtý balíček sankcí proti Íránu a domníváme se, že bychom již měli začít pracovat na pátém balíčku, který zařadí íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací," řekl agentuře Reuters diplomatický zdroj.

Tento a další zdroj agentury uvedly, že v pondělí, kdy se sejdou unijní ministři zahraničí, bude na sankční listinu zařazeno 37 nových jmen za porušování lidských práv. Nebudou smět cestovat do zemí EU a veškerý jejich majetek v Evropě bude zmrazen.

Jeden z diplomatických zdrojů však dodal, že revoluční gardy zatím nebudou sankciovány jako organizace. Takový krok podle něj musí být nejprve ošetřen z právního hlediska a diskutuje se o něm, do pondělí však nachystán nebude.

"Krok k zařazení revolučních gard mezi teroristické organizace, který podnikl Evropský parlament, se rovná střelbě Evropy do vlastních řad," prohlásil dnes podle agentury Reuters íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján v telefonátu se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem. Počínání europoslanců podle agentury kritizoval i náčelník íránského generálního štábu, podle něhož by zařazení gard na zmíněný seznam ohrozilo regionální i světovou bezpečnost.