Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EP v reakci na homofobní vraždu v Bratislavě vyzval k boji proti nenávisti

Evropský parlament
Evropský parlament
Foto: Pixabay

Evropský parlament dnes vyzval členské státy EU, aby bojovaly proti projevům nenávisti a vyšetřovaly a stíhaly zločiny z nenávisti vůči sexuálním menšinám. Unesení, které reaguje na nedávnou dvojnásobnou homofobní vraždu před bratislavským gaybarem Tepláreň, podpořilo 447 europoslanců 78 bylo proti a 45 se hlasování zdrželo.

Střelbu z 12. října slovenská policie vyšetřuje jako teroristický útok. Střelec z místa činu uprchl a později na jiném místě v Bratislavě spáchal podle dosavadních informací sebevraždu. Na sociální síti podle prokuratury před činem umístil manifest namířený proti členům komunity LGBT+ a také Židům.

Přijaté usnesení EP odsuzuje násilí a nenávist vůči "osobám na základě jejich pohlaví, sexuální orientace, genderové identity nebo vyjádření a pohlavních znaků na Slovensku i v EU" a útok v Bratislavě označuje za zbabělý teroristický čin. Dokument zároveň vyzývá slovenskou vládu, aby učinila smysluplný pokrok v ochraně sexuálních menšin a zaujala "silný veřejný postoj" proti porušování jejich práv.

Dnešnímu usnesení předcházela úterní rozprava. Na plénu ve Štrasburku tehdy vystoupil také český ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. Uvedl, že nynější české předsednictví EU vraždy v Bratislavě odsuzuje a zdůraznil, že "pro homofobii není nikde v Evropě místo".

Europoslanci v dnešním usnesení vyjádřili solidaritu komunitě LGBT+ a ocenili reakci občanské společnosti na vraždy v Bratislavě. Znepokojení naopak dali najevo nad "častým používáním urážlivých, agresivních a homofobních výrazů vůči komunitě LGBTIQ+ na Slovensku, a to i ze strany bývalých a současných členů vlády“.

S odkazem na podobné zločiny z nenávisti v Bulharsku, Chorvatsku a Litvě jsou europoslanci také znepokojeni z beztrestnosti, s jakou v některých členských státech unie působí skupiny zaměřené proti sexuálním menšin.

EU by podle usnesení měla zahájit kampaně proti projevům nenávisti vůči sexuálním menšinám. Europoslanci rovněž vyzvali členské země k rozšíření seznamu trestných činů EU o projevy a trestné činy z nenávisti a apelovali na Polsko a Maďarsko, aby tento krok přestaly blokovat.

Témata:  Evropský parlament vražda Slovensko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.