Střelbu z 12. října slovenská policie vyšetřuje jako teroristický útok. Střelec z místa činu uprchl a později na jiném místě v Bratislavě spáchal podle dosavadních informací sebevraždu. Na sociální síti podle prokuratury před činem umístil manifest namířený proti členům komunity LGBT+ a také Židům.

Přijaté usnesení EP odsuzuje násilí a nenávist vůči "osobám na základě jejich pohlaví, sexuální orientace, genderové identity nebo vyjádření a pohlavních znaků na Slovensku i v EU" a útok v Bratislavě označuje za zbabělý teroristický čin. Dokument zároveň vyzývá slovenskou vládu, aby učinila smysluplný pokrok v ochraně sexuálních menšin a zaujala "silný veřejný postoj" proti porušování jejich práv.

Dnešnímu usnesení předcházela úterní rozprava. Na plénu ve Štrasburku tehdy vystoupil také český ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. Uvedl, že nynější české předsednictví EU vraždy v Bratislavě odsuzuje a zdůraznil, že "pro homofobii není nikde v Evropě místo".

Europoslanci v dnešním usnesení vyjádřili solidaritu komunitě LGBT+ a ocenili reakci občanské společnosti na vraždy v Bratislavě. Znepokojení naopak dali najevo nad "častým používáním urážlivých, agresivních a homofobních výrazů vůči komunitě LGBTIQ+ na Slovensku, a to i ze strany bývalých a současných členů vlády“.

S odkazem na podobné zločiny z nenávisti v Bulharsku, Chorvatsku a Litvě jsou europoslanci také znepokojeni z beztrestnosti, s jakou v některých členských státech unie působí skupiny zaměřené proti sexuálním menšin.

EU by podle usnesení měla zahájit kampaně proti projevům nenávisti vůči sexuálním menšinám. Europoslanci rovněž vyzvali členské země k rozšíření seznamu trestných činů EU o projevy a trestné činy z nenávisti a apelovali na Polsko a Maďarsko, aby tento krok přestaly blokovat.