Johanssonová vyzdvihla humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům, ale i štědrost lidí, kteří jim nabízejí ubytování, jídlo nebo zaměstnání. "Minulý týden jsem byla na ukrajinských hranicích s Polskem a Rumunskem a viděla jsem největší solidaritu, jakou jsem kdy zažila," prohlásila.

Francouzská ministryně sociálních věcí Brigitte Klinkertová i Johanssonová připomněly, že státy EU se shodly na dočasném zavedení mimořádné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny, která jim zajistí přístup k práci, vzdělání či sociální podpoře. Podle Klinkertové, jejíž země nyní EU předsedá, představuje příslušná směrnice jedinečný moment v historii EU, který ukázal na její jednotu.

Nizozemská poslankyně Tineke Striková upozornila, že uprchlíci mohou na hranicích čelit genderové nebo rasové diskriminaci. Johanssonová dodala, že ve členských zemích jsou vítáni i lidé, kteří prchají z Ukrajiny, ale pocházejí například z Nigérie či Indie.

Na potřebu zajištění bezpečných humanitárních koridorů během rozpravy upozornila i česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Uvedla, že se neobává o bezpečnost ukrajinských uprchlíků, kteří již dorazili do unijních zemí, ale o lidi, kteří zůstávají uvěznění v ostřelovaných ukrajinských městech. "Musíme pomoci humanitárními koridory, musíme pomoci dalšími sankcemi, bude-li třeba i další vojenskou pomocí," uvedla poslankyně.

"Celá Evropa dělá, co může. EU má pro takovéto situace nejen mechanismy, ale i prostředky, například Fond pro azyl a migraci. Díky tomu je možné podpořit uprchlíky i členské země, které se na řešení humanitární krize podílejí," uvedl v prohlášení zaslaném ČTK člen liberální frakce Ondřej Knotek (ANO). "Pokud k tomu přičteme ještě nebývale obrovskou solidaritu ze strany občanů EU, tak lze říci, že jde o největší pomoc v novodobé historii, čehož si jako Evropan velmi vážím," dodal poslanec.

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa ČTK řekl, že pomoc pro lidi, kteří uprchli z Ukrajiny, je v tuto chvíli ještě dostatečná. Vzhledem k tomu, že jejich počet ale pravděpodobně naroste, bude třeba řešit logistické problémy s dalšími státy v západní Evropě, do kterých ještě nepřišlo tolik uprchlíků.

"Řada rodin otevřela své domovy a Evropská unie pustila peníze pro nejvíce postižené členské státy, takže my jsme ty lidi nenechali na holičkách, během 14 dnů se nám to podařilo zvládnout," uvedl český lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.