Ankara o hovoru informovala prostřednictvím twitteru. Podle turecké strany se oba státníci dohodli na Putinově návštěvě v Turecku. Podle ruské státní agentury TASS pouze souhlasili s přípravami budoucího osobního setkání. Agentura také připomněla, že ruský prezident na konci června nevyloučil návštěvu Turecka, přičemž zároveň připustil, že je možná i Erdoganova cesta do Ruska.

Erdogan dnes podle tiskového odboru ohledně války na Ukrajině řekl, že by neměly být podniknuty kroky vedoucí k další eskalaci konfliktu, který započal na konci loňského února. Zmínil také důležitost černomořské obilné iniciativy, kterou označil za "most k míru".

"Prezident Erdogan vypíchl, že dlouhodobé pozastavení dohody neprospěje nikomu a nejvíce budou trpět rozvojové země. Zdůraznil, že ceny obilovin, které klesly o 23 procent během období implementace, se v posledních dvou týdnech zvýšily o 15 procent. Podotkl tedy, že Turecko bude pokračovat v diplomatické snaze o obnovení iniciativy," uvedla Ankara.

Moskva se v červenci rozhodla nepokračovat v účasti na černomořské obilné dohodě, která zajišťovala bezpečnou cestu plavidlům vyvážejícím obilí z Ukrajiny. Následně oznámila, že bude považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu.

Turecký prezident dnes také poděkoval Rusku za pomoc dvou hasičských letadel při zásahu proti lesním požárům a ocenil rostoucí zájem ruských turistů o dovolenou v Turecku.