reklama

Erdogan i turecké úřady čelí v posledních dnech opakovaně kritice za nedostatečně rychlou a kvalitní pomoc. To, že na této kritice něco je, připustil dnes i turecký prezident. "Přestože nyní máme největší pátrací a záchranný tým na světě, je skutečností, že pátrání není tak rychlé, jak bychom si přáli," řekl dnes Erdogan při návštěvě zasažené provincie Adiyaman.

Osmašedesátiletý politik se letos bude ucházet o znovuzvolení do úřadu hlavy státu. Podle některých pozorovatelů právě nespokojenost části obyvatel s postupem úřadů po zemětřesení může jeho šance na úspěch snížit.

Erdogan podle agentury DPA zemětřesení také označil za jednu z největších katastrof v dějinách Turecka a občany ujistil o tom, že stát zničené budovy do jednoho roku postaví znovu a po tu dobu jim bude hradit nájem v náhradním ubytování, pokud kvůli zemětřesení přišli o střechu nad hlavou a nechtějí v zimním počasí zůstávat ve stanech. V řadě tureckých měst se v těchto dnech v noci teplota pohybuje pod bodem mrazu. Například ve městě Gaziantep na jihu země v noci na dnešek klesla až na minus čtyři stupně Celsia.

Z postižených oblastí, kde pomáhá i více než 7000 zahraničních záchranářů ze šesti desítek zemí, se zatím podařilo do jiných regionů přemístit přes 76.000 lidí. Řada z nich našla provizorní ubytování ve stanových městech, v mešitách, na parkovištích před obchody nebo prostě v ruinách.

Výjimečně ze zasaženého regionu přicházejí dobré zprávy, a to jak o nalezených přeživších, tak třeba o tom, že se podařilo uhasit požár v přístavu ve městě Iskenderun. Informují o tom dnes turecké námořní úřady, podle nichž shořelo více než 1000 nákladních kontejnerů.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo v pondělí brzy ráno pohraniční oblast mezi Tureckem a Sýrií a způsobilo spolu s následnými otřesy obrovské škody.