Nejvyšší představitelé Turecka a Řecka spolu nehovoří často. Vztahy jejich zemí, které jsou historickými rivaly, kalí v posledních několika letech zejména průzkum těžby ve východním Středomoří či migrace z Turecka do Řecka. Nyní se ale oba představitelé obávají výrazného přílivu uprchlíků z Afghánistánu poté, co se tam k moci dostalo radikální islámské hnutí Tálibán.

Podle úřadu tureckého prezidenta řekl Erdogan řeckému premiérovi, že "nová vlna migrace bude nevyhnutelná, pokud nebudou přijata nezbytná opatření" na pomoc Afghánistánu a sousedním zemím, jako je Írán, kam afghánští běženci zamíří, než se pokusí dostat do Turecka a Evropy.

Erdogan také uvedl, že Turecko, které už posílilo bezpečnost na své hranici s Íránem, jednalo o problému afghánských migrantů i s Teheránem. Také Řecko tento týden kvůli situaci v Afghánistánu už posílilo kontroly na hranici s Tureckem.

Řecko prohlásilo, že nedovolí, aby se opakovala situace z roku 2015, kdy statisíce lidí přepluly na lodích pašeráků na řecké ostrovy z nedalekého tureckého pobřeží, aby se pokusili získat azyl ve více prosperujících evropských zemích.