Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Erdogan: Vstup Švédska do NATO neschválíme, pokud bude umožňovat pálení koránu

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Turecko nemá kladný pohled na vstup Švédska do Severoatlantické aliance, také kvůli tomu, že Stockholm nezasáhl proti protestnímu zapálení koránu. Dnes to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s tím, že vůči Finsku, kde se takový incident nestal, Ankara podobné výhrady nemá. Turečtí představitelé už několik dní dávají najevo, že by finskou žádost mohli nechat schválit nezávisle na té švédské, připomíná agentura Reuters.

"Švédsko by se o to nemělo v tuto chvíli pokoušet. Neřekneme ano jejích žádosti o vstup do NATO, dokud budou povolovat pálení koránu," cituje agentura Erdogana.

Nedávné demonstrativní spálení koránu před tureckým velvyslanectvím švédští vládní činitelé odsoudili jako neuctivé. I na tyto činy se podle nich však stahuje ústavní ochrana svobody projevu. Policie proto při demonstraci proti aktivistům nezasáhla.

Dánsko-švédský aktivista Rasmus Paludan, který pálení uspořádal, švédskému tisku řekl, že v podobných protestech chce pokračovat až do doby, kdy Turecko odsouhlasí vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Některá média už ale poukázala na Paludanovy kontakty s osobami s vazbami na Rusko. Švédsko a Finsko rozhodly o členství požádat po ruské agresi vůči Ukrajině.

Turečtí představitelé v uplynulých dnech naznačují, že by se finskou žádostí o vstupu do NATO mohli zabývat odděleně od té švédské. Finsko a Švédsko opakovaně deklarovaly, že chtějí do aliance vstoupit společně. Helsinky však v lednu uvedly, že by se mohly stát členem NATO i bez Švédska.

Turecko vyjadřuje výhrady k rozšíření NATO o dvě severské země od loňského jara. Vyčítá jim, že nedostatečně bojují s teroristickými organizacemi, za které Ankara považuje Stranu kurdských pracujících, milice YPG a jejich sympatizanty či příznivce klerika Fethullaha Gülena. Aby proces rozšíření vůbec začal, podepsala trojice zemí v červnu memorandum.

Vstup Finska a Švédska do NATO musí schválit všechny členské země. S výjimkou Turecka a Maďarska to už všechny udělaly. Helsinky a Stockholm se rozhodly vstoupit do vojenského paktu po ruské invazi na Ukrajině.

Témata:  Recep Tayyip Erdogan Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 20:38

Mrazivé noční počasí až do odvolání. Výstraha platí téměř pro celou zemi

Mrazivým počasím začne i nadcházející týden, do jehož začátku zbývá pár hodin. Teploty budou v noci klesat pod nulu téměř na celém území republiky, platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy