Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU a Británie jsou stále daleko od dohod. Čas se ale krátí

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Evropská komise a Británie mírně pokročily v jednáních o budoucích obchodních vztazích, velké rozdíly mezi nimi ale stále panují v otázkách rybolovu a státní pomoci firmám. Dnes to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Na twitteru uvedla, že se dnes s britským premiérem Borisem Johnsonem telefonicky dohodla, že vyjednávající týmy unie a Londýna se budou příští týden snažit hledat dohodu.

Čas pro takovou dohodu se přitom krátí, protože Británii 31. prosince končí přechodné období poté, co letos koncem ledna opustila evropský blok.

"Naše týmy budou příští týden pokračovat v tvrdé práci. Budeme v kontaktu v příštích dnech," napsala na twitteru von der Leyenová.

Případnou smlouvu mezi sedmadvacítkou a Británií musí potvrdit Evropský parlament a také parlamenty národní. Europarlament tak může učinit nejpozději na plenární schůzi plánované na polovinu prosince. Pokud do té doby nebude dohoda hotova, začne se přes Lamanšský průliv od ledna obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO), tedy se všemi cly a komplikacemi, které to bude znamenat.

Témata:  EU Velká Británie Brexit

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.