Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU míří dle Reuters ke kompromisní dohodě ohledně dodávek zboží do Kaliningradu

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Dodávky zboží přes území Litvy do ruské enklávy Kaliningrad by se během několika dnů mohly vrátit k normálu. Agentuře Reuters to řekly dva zdroje obeznámené se situací. Podle nich představitelé Evropské unie směřují ke kompromisní dohodě s Litvou s cílem zmírnit spor s Moskvou.

Kaliningradská oblast, vklíněná mezi Polsko a Litvu, dostává dodávky zboží z Ruska po železnici a po silnici přes litevské území. Litva tento měsíc zakázala převážet do této enklávy u Baltského moře zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankčních opatření proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu z 24. února. Rusko varovalo, že přijme odvetná opatření.

Evropští činitelé jednají o tom, že osvobodí území Kaliningradu od sankcí, které se týkají průmyslového zboží typu oceli, uvedly zdroje agentury Reuters pod podmínkou anonymity. Dohoda by mohla být uzavřena již počátkem července, pokud Litva upustí od svých výhrad.

Podle Reuters má na kompromisním řešení zájem mimo jiné Německo, které má v Litvě nasazené vojáky a je také silně závislé na dodávkách ruského plynu. "Musíme čelit realitě. Putin má silnější páky než my. Je v našem zájmu najít kompromisní řešení," uvedl zdroj agentury Reuters.

Kompromisní dohoda by podle Reuters mohla vyjmout pohyb zboží mezi Ruskem a jeho Kaliningradskou oblastí ze sankcí EU s odůvodněním, že se nejedná o běžný mezinárodní obchod, protože tato enkláva je součástí Ruska. Muselo by ale platit, že dodané zboží bude využíváno výhradně v Kaliningradu a nebude vyváženo z jeho přístavu, což lze těžko zaručit.

Podle jiného zdroje agentury Reuters by mohla být pro Kaliningrad přijata výjimka z humanitárních důvodů. K zavedení výjimek má silné výhrady Litva, která je vnímá jako ústupek Moskvě. "Sankce musí být uplatňovány a jakékoli rozhodnutí by nemělo narušit důvěryhodnost a účinnost sankční politiky Evropské unie," uvedl mluvčí litevského ministerstva zahraničí, podle nějž Vilnius o záležitosti nadále diskutuje s Evropskou komisí.

Sankce Evropské unie vůči Rusku brání dovozu železa či oceli do Kaliningradu, od 10. července se seznam zakázaného zboží rozšíří o cement a alkohol, od srpna bude platit také pro uhlí a od prosince pro ropné produkty, píše agentura Reuters. Ve finální fázi bude sankcím podléhat zhruba polovina zboží posílaného z Ruska do Kaliningradu. Pohybu cestujících a potravin do Kaliningradu nic nebrání.

Témata:  EU Litva Rusko

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 20:49

ANO žádá "odstranění" Pekarové Adamové. Ta Babišovým lidem vzkázala toto

Hnutí ANO požaduje odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z čela Poslanecké sněmovny a plánuje kvůli tomu podle informací České televize iniciovat mimořádnou schůzi. Zatímco Alena Schillerová (ANO) trvá na tom, že Pekarová Adamová ve své roli selhala, sama šéfka TOP 09 dává jasně najevo, že se své funkce nehodlá vzdát bez boje.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy