Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU rozšířila sankce proti ruským činitelům za otravu Navalného

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Evropská unie dnes rozšířila sankce proti ruským představitelům zodpovědným za předloňskou otravu opozičního předáka Alexeje Navalného. Ministři zahraničí členských zemí se shodli na potrestání desítky lidí, mezi nimi předních činitelů tajné služby FSB, za útok nervově paralytickou látkou novičok. Unie v souvislosti s používáním chemických zbraní potrestala také jednu syrskou firmu.

Navalnyj - jeden z nejznámějších domácích kritiků prezidenta Vladimira Putina - byl otráven v srpnu 2020. Evropský blok dva měsíce poté uvalil sankce na skupinu předních činitelů včetně šéfa FSB Alexandra Bortnikova či lidi z Putinova úřadu. Moskva popírá, že by měla s útokem cokoli společného a přijala odvetné postihy.

Nyní se sedmadvacítka unijních zemí shodla na rozšíření sankcí a přidala na seznam několik dalších vedoucích představitelů FSB a jejích agentů, stejně jako expertů ruského chemického průmyslu. EU jim zmrazí majetek na svém území a zakáže cesty do členských zemí. Sankce se nově týkají i zatím nespecifikovaného subjektu.

Ruský soud poslal loni v lednu Navalného do vězení, kde pobývá dodnes. I za tento krok přijala unie sankce proti skupině ruských činitelů včetně generálního prokurátora.

Na seznam se dostala také syrská firma, která dodává režimu prezidenta Bašára Asada materiály pro vojenské využití chemických zbraní. Asadova armáda podle zahraničních expertů opakovaně použila k útokům proti opozici bojové chemické látky, což Damašek popírá.

Témata:  EU sankce Alexej Navalnyj

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy