Navalnyj - jeden z nejznámějších domácích kritiků prezidenta Vladimira Putina - byl otráven v srpnu 2020. Evropský blok dva měsíce poté uvalil sankce na skupinu předních činitelů včetně šéfa FSB Alexandra Bortnikova či lidi z Putinova úřadu. Moskva popírá, že by měla s útokem cokoli společného a přijala odvetné postihy.

Nyní se sedmadvacítka unijních zemí shodla na rozšíření sankcí a přidala na seznam několik dalších vedoucích představitelů FSB a jejích agentů, stejně jako expertů ruského chemického průmyslu. EU jim zmrazí majetek na svém území a zakáže cesty do členských zemí. Sankce se nově týkají i zatím nespecifikovaného subjektu.

Ruský soud poslal loni v lednu Navalného do vězení, kde pobývá dodnes. I za tento krok přijala unie sankce proti skupině ruských činitelů včetně generálního prokurátora.

Na seznam se dostala také syrská firma, která dodává režimu prezidenta Bašára Asada materiály pro vojenské využití chemických zbraní. Asadova armáda podle zahraničních expertů opakovaně použila k útokům proti opozici bojové chemické látky, což Damašek popírá.

reklama