Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU rozšířila sankce proti ruským činitelům za otravu Navalného

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Evropská unie dnes rozšířila sankce proti ruským představitelům zodpovědným za předloňskou otravu opozičního předáka Alexeje Navalného. Ministři zahraničí členských zemí se shodli na potrestání desítky lidí, mezi nimi předních činitelů tajné služby FSB, za útok nervově paralytickou látkou novičok. Unie v souvislosti s používáním chemických zbraní potrestala také jednu syrskou firmu.

Navalnyj - jeden z nejznámějších domácích kritiků prezidenta Vladimira Putina - byl otráven v srpnu 2020. Evropský blok dva měsíce poté uvalil sankce na skupinu předních činitelů včetně šéfa FSB Alexandra Bortnikova či lidi z Putinova úřadu. Moskva popírá, že by měla s útokem cokoli společného a přijala odvetné postihy.

Nyní se sedmadvacítka unijních zemí shodla na rozšíření sankcí a přidala na seznam několik dalších vedoucích představitelů FSB a jejích agentů, stejně jako expertů ruského chemického průmyslu. EU jim zmrazí majetek na svém území a zakáže cesty do členských zemí. Sankce se nově týkají i zatím nespecifikovaného subjektu.

Ruský soud poslal loni v lednu Navalného do vězení, kde pobývá dodnes. I za tento krok přijala unie sankce proti skupině ruských činitelů včetně generálního prokurátora.

Na seznam se dostala také syrská firma, která dodává režimu prezidenta Bašára Asada materiály pro vojenské využití chemických zbraní. Asadova armáda podle zahraničních expertů opakovaně použila k útokům proti opozici bojové chemické látky, což Damašek popírá.

Témata:  EU sankce Alexej Navalnyj

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.