Desetitisíce lidí v řadě evropských měst dnes demonstrovaly proti rasismu a na podporu manifestací, které začaly minulý týden ve Spojených státech kvůli smrti černocha při zatýkání bělošským policistou. Na většině demonstrací, které se dnes konaly mimo jiné v Madridu, Barceloně, Londýně, Římě či Budapešti, lidé měli na obličeji roušky kvůli pandemii nemoci covid-19, rozestupy proti šíření koronaviru ale spíše nedodržovali.
Lidé na demonstracích v evropských městech opět nesli transparenty s hesly proti rasismu a také s nápisem Black Lives Matter (Na životech černochů záleží). Tak se jmenuje i hnutí, které vzniklo před několika lety v USA a které upozorňuje na případy policejního násilí.
Mnohde se manifestace konaly před americkou ambasádou, například v Madridu, kde se sešly stovky lidí, kteří pak šli pochodem na náměstí Puerta del Sol, kde se shromáždilo několik tisíc lidí. Kromě transparentů nesli demonstranti americké vlajky popsané jmény černochů, které podle nich zabili policisté. Mnozí v Madridu také provolávali hesla proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, jehož označili za zločince.
Ve Španělsku se demonstrovalo i v dalších městech, včetně Barcelony, kde se v dešti sešly na tři tisíce lidí s transparenty "Zastavte zabíjení černochů" či "Bez spravedlnosti není mír" v angličtině a španělštině.
Floyd zemřel 25. května, když mu bělošský policista při zatýkání téměř devět minut klečel na krku, ačkoliv si muž stěžoval, že nemůže dýchat. Symbolem protestů proti rasismu se proto stalo pokleknutí na jedno koleno. Takto Floydovu památku uctili dnes například v Římě, kde několik tisíc lidí po poledni klečelo na demonstraci na koleni se zdviženou rukou zaťatou v pěst po stejnou dobu, jakou klečel policista na Floydovi - tedy osm minut a 46 vteřin. Někteří demonstranti v Římě při tom křičeli "Nemohu dýchat", stejnou větu měli mnozí napsanou i na rouškách.
Druhým dnem se dnes demonstrovalo i v Londýně, kde lidé vyšli do ulic i přes výzvu ministra zdravotnictví Matta Hancocka, že se nemají shlukovat kvůli riziku šíření koronaviru. Demonstranti měli také v Londýně roušky a někteří nesli transparent "Rasismus je pandemie". V Británii demonstrovali i v Manchesteru, Nottinghamu, Edinburghu a také v Bristolu, kde dav strhl sochu Edwarda Colstona, obchodníka s otroky ze 17. století. Tomu se v zemi stavěly pomníky i proto, že majetek odkázal charitě.
V Londýně se pokojně demonstrovalo i o den dříve, kdy se ale večer protestující střetli s policisty. Zraněno bylo 14 policistů, už dříve v týdnu bylo podle BBC při demonstracích v Londýně zraněno 13 policistů.
Stovky lidí dnes pokojně demonstrovaly také před americkou ambasádou v Budapešti a desítky se sešly před americkým konzulátem v Hongkongu. Už v sobotu se proti rasismu manifestovalo mimo jiné v Berlíně, Paříži i Praze.
Manifestace v USA trvají dva týdny a neočekává se, že by jen tak skončily. V pondělí se má v Houstonu v americkém státě Texas konat veřejná pietní akce za George Floyda, jehož pohřeb se uskuteční v úterý. Do Houstonu má v pondělí přijet i kandidát demokratů pro prezidentské volby Joe Biden, který se tam setká s Floydovou rodinou. Pietního shromáždění se ale nezúčastní.
Témata: demonstrace, Black lives matter
Související
6. září 2024 14:33
16. května 2024 18:01
1. května 2024 17:34
27. listopadu 2023 13:30
13. listopadu 2023 13:53
15. října 2023 18:40