Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská unie představila další balíček sankcí proti Rusku

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská unie v pondělí schválila další, v pořadí již dvanáctý balík protiruských sankcí. Členské země jím chtějí postihnout zisky plynoucí z vývozu diamantů. Informovala o tom Rada EU. Česko zároveň prosadilo delší výjimku na dovoz ruské oceli až do roku 2028.

Nová opatření jsou podle Rady EU další ranou schopnostem ruského prezidenta Vladimira Putina vést válku. Míří na vysoce ceněná odvětví ruské ekonomiky a mají ztížit obcházení protiruských sankcí.

"S tímto dvanáctým balíčkem předkládáme robustní nový seznam ekonomických opatření i opatření týkajících se jednotlivců, která dále oslabí ruskou válečnou mašinerii," konstatoval vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell.

Vzkaz Evropské unie směrem k Rusku je podle šéfa unijní diplomacie jasný. "Budeme dále odhodlaní v plnění našich závazků vůči Ukrajině a budeme i nadále podporovat její boj za svobodu a suverenitu," prohlásil.

Mezi novými sankcemi je přímý i nepřímý zákaz dovozu, nákupu či transferu diamantů z Ruska, který se vztahuje na diamanty ruského původu, ale i vyvážené z Ruska i převážené přes něj. Týká se i ruských diamantů zpracovaných ve třetích zemích.

Témata:  EU protiruské sankce Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.