Podle informací deníku Financial Times zvažuje Brusel, že umožní ruské bance Russian Agricultural Bank zřízení dceřinné společnosti, jejímž prostřednictvím by se opět připojila do mezinárodního platebního systému SWIFT, z něhož je jinak vyloučena.

Za návrhem stojí Moskva, podle listu s ním přišla během jednání zprostředkovaných OSN. Nový subjekt by dohlížel na platby spojené s vývozem obilí a měl by přístup do systému SWIFT. O výjimce už se jednalo na summitu zemí EU během minulého týdne.

Unie totiž stojí o pokračování černomořské obilné dohody, zatímco Moskva opakovaně hrozí jejím koncem. Dohoda platí od loňského léta a byla od té doby třikrát prodloužena za pomoci prostředníků, kterými jsou OSN a Turecko. Aktuálně má vypršet 18. července.

Česko už výjimky z protiruských sankcí uděluje. Zatím jich bylo 33, uvedl server Seznam Zprávy s odkazem na informace od Finančního analytického úřadu (FAÚ). Týkaly se především farmacie a jaderné energetiky.

Výjimky potřebovala například energetická společnost ČEZ kvůli obchodování s českými podniky v majetku Rosatomu. V oblasti farmacie šlo o otázku exportu některých látek pro výrobu léků do Ruska.