Česká i zahraniční média řeší na začátku července výjimky z protiruských sankcí, které proti agresorovi zavedla Evropská unie kvůli válce na Ukrajině. Obdržet by ji mohla jedna ruská banka, čímž by se otevřela cesta k prodloužení obilné dohody. V Česku potřeboval výjimky například ČEZ.
Podle informací deníku Financial Times zvažuje Brusel, že umožní ruské bance Russian Agricultural Bank zřízení dceřinné společnosti, jejímž prostřednictvím by se opět připojila do mezinárodního platebního systému SWIFT, z něhož je jinak vyloučena.
Za návrhem stojí Moskva, podle listu s ním přišla během jednání zprostředkovaných OSN. Nový subjekt by dohlížel na platby spojené s vývozem obilí a měl by přístup do systému SWIFT. O výjimce už se jednalo na summitu zemí EU během minulého týdne.
Unie totiž stojí o pokračování černomořské obilné dohody, zatímco Moskva opakovaně hrozí jejím koncem. Dohoda platí od loňského léta a byla od té doby třikrát prodloužena za pomoci prostředníků, kterými jsou OSN a Turecko. Aktuálně má vypršet 18. července.
Česko už výjimky z protiruských sankcí uděluje. Zatím jich bylo 33, uvedl server Seznam Zprávy s odkazem na informace od Finančního analytického úřadu (FAÚ). Týkaly se především farmacie a jaderné energetiky.
Výjimky potřebovala například energetická společnost ČEZ kvůli obchodování s českými podniky v majetku Rosatomu. V oblasti farmacie šlo o otázku exportu některých látek pro výrobu léků do Ruska.
Témata: EU, protiruské sankce, Rusko
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40