Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropský parlament chce v rezoluci navrhnout odebrání předsednictví Maďarsku

Evropský parlament
Evropský parlament
Foto: Pixabay

Maďarsko podle některých europoslanců není kvůli několika porušením unijních zákonů způsobilé, aby se v příštím roce chopilo předsednictví Rady EU. Evropský parlament v této věci hodlá příští týden rozhodnout o příslušné rezoluci.

Upozornil na to server Euractiv. Maďarská vláda má Radě předsedat po dobu šesti měsíců od července 2024, kdy bude v Evropské unii krátce po volbách do Evropského parlamentu.

Rezoluce, která by však nebyla závazná, má podporu tří hlavních subjektů v europarlamentu, kterými jsou lidovci, sociální demokraté a frakce Renew Europe. Souhlas s ní patrně vyjádří také Zelení.

Z textu je zřejmé, že europoslanci pochybují o schopnostech Budapešti se své role chopit a vyzývají vlády členských zemí k tomu, aby našli adekvátní řešení problému.

Podle mluvčího maďarské vlády Zoltán Kovácse jedou zákonodárci stále na té samé vlně kritiky Maďarska kvůli údajnému porušování základních principů EU. "Nenecháme je vzít nám takovou příležitost," dodala ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Témata:  Evropský parlament EU Maďarsko

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy