







Zaměstnavatelům, kteří budou pravidla porušovat, budou hrozit pokuty. Aby mohla směrnice dojednaná v prosinci za českého předsednictví začít platit, musí ji ještě formálně schválit členské státy.
Přestože se v posledních letech rozdíly v platech a mzdách mužů a žen zmenšují, podle údajů Evropské komise činí stále průměrně téměř 13 procent. Například v Německu to bylo 17,6 procenta, na Slovensku o procentní bod méně a v Česku 15 procent. EU se proto shodla na normě, která dává lidem právo zjistit, kolik konkrétní podnik platí na obdobných pozicích mužům a ženám.
Firmy s více než stovkou zaměstnanců budou muset údaje o genderových rozdílech v příjmech poskytovat národním úřadům. V případě, že bude rozdíl překračovat pět procent, budou mít povinnost analyzovat příčiny a situaci napravit. Úřady členských zemí mají pro firmy, které budou pravidla porušovat, stanovit pokuty.
"V minulosti byla práce žen nedoceněná a hůř placená. Touto směrnicí jsme učinili důležitý krok na cestě ke stejné odměně za stejnou práci," komentovala schválení návrhu jeho zpravodajka z europarlamentní frakce zelených Kira Peterová-Hansenová.
Zaměstnavatelé by měli přistupovat genderově neutrálně nejen k odměňování, ale i k vypisování výběrových řízení či přijímacím pohovorům. Pokud firma poruší právo zaměstnance vyplývající z nové směrnice, bude se moci pracovník domáhat odškodnění.