Finsko se tak přidalo k řadě dalších západních zemí, které tento týden vypověděly celkově přes dvě stovky ruských diplomatů. V pondělí vypověděly desítky ruských diplomatů Francie a Německo, v úterý se k nim přidaly Itálie, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Švédsko a Rumunsko, z nichž musí odjet přes 90 pracovníků ruských zastupitelských úřadů. Ve středu stejný krok oznámily Řecko a Norsko, o den později pak Rakousko a Černá Hora. Dnes japonská vláda oznámila, že ze země vyhostila osm Rusů.

Už v březnu museli odjet ruští diplomaté například z Bulharska, Polska, Lotyšska, Nizozemska či Irska, ale i ze Slovenska a ČR.

Jako důvody země uváděly ohrožení národní bezpečnosti, zapojení dotčených diplomatů do výzvědných služeb nebo ruskou invazi na Ukrajinu. Moskva oznámila, že zareaguje odpovídajícím způsobem, v některých případech už západní diplomaty začala vypovídat.

České ministerstvo zahraničních věcí na začátku dubna v reakci na invazi na Ukrajinu apelovalo na ruské diplomaty, kteří mají svědomí a schopnost rozpoznat zlo, aby opustili kruh spolupachatelů.