Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsko kvůli agresi Ruska vyhostí dva diplomaty, dalšímu neprodlouží víza

Finsko, ilustrační foto
Finsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Finsko kvůli ruské invazi na Ukrajinu vyhostí dva ruské diplomaty a dalšímu neprodlouží víza. Oznámila to dnes podle agentury Reuters finská vláda krátce poté, co v tamním parlamentu prostřednictvím videokonference promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Finsko se tak přidalo k řadě dalších západních zemí, které tento týden vypověděly celkově přes dvě stovky ruských diplomatů. V pondělí vypověděly desítky ruských diplomatů Francie a Německo, v úterý se k nim přidaly Itálie, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Švédsko a Rumunsko, z nichž musí odjet přes 90 pracovníků ruských zastupitelských úřadů. Ve středu stejný krok oznámily Řecko a Norsko, o den později pak Rakousko a Černá Hora. Dnes japonská vláda oznámila, že ze země vyhostila osm Rusů.

Už v březnu museli odjet ruští diplomaté například z Bulharska, Polska, Lotyšska, Nizozemska či Irska, ale i ze Slovenska a ČR.

Jako důvody země uváděly ohrožení národní bezpečnosti, zapojení dotčených diplomatů do výzvědných služeb nebo ruskou invazi na Ukrajinu. Moskva oznámila, že zareaguje odpovídajícím způsobem, v některých případech už západní diplomaty začala vypovídat.

České ministerstvo zahraničních věcí na začátku dubna v reakci na invazi na Ukrajinu apelovalo na ruské diplomaty, kteří mají svědomí a schopnost rozpoznat zlo, aby opustili kruh spolupachatelů. 

Témata:  Finsko velvyslanectví Ruské federace Rusko

Související

Aktuálně se děje

20. února 2026 8:31

StarDance opět s Chlopčíkem. Víme, co tomu říká Marek Eben

Televizní diváci se na podzim mohou těšit na další řadu StarDance. Sice ještě není jasné, kdo bude zářit na parketu, ale všichni už tuší, kdo bude hodnotit výkony soutěžících. Očekává se také návrat tradiční moderátorské dvojice. Sehrál jeden z moderátorů roli při návratu Zdeňka Chlopčíka? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy