reklama

Nově budou moci do severské země volně cestovat například Němci, Italové či Slováci, potvrdila dnes vláda. Úřady budou seznam opět aktualizovat za dva týdny.

Finské hranice budou volně prostupné pro občany dalších zemí, v nichž byl během posledních 14 dní počet nakažených nižší než osm na 100.000 obyvatel, uvedla podle agentury AFP finská vláda.

Finsko se začalo pomalu otvírat 15. června, kdy začalo vpouštět i turisty z baltských států a ze severských zemí kromě Švédska, které koronavirová pandemie zasáhla zdaleka nejsilněji ze zemí regionu.

O týden později Finsko oznámilo, že od 13. července bude vpouštět občany z 12 zemí, jimiž jsou Německo, Itálie, Rakousko, Řecko, Švýcarsko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Lichtenštejnsko, Irsko, Kypr a Chorvatsko. Dnes Helsinky ohlášené otvírání rozšířily a aktualizovaný seznam nově zahrnuje také Nizozemsko, Belgii, Maltu, Andoru, San Marino a Vatikán. Naopak z něj vypadlo Chorvatsko.

Na rozšířeném seznamu "bezpečných" zemí, jimž se Finsko nově otevírá, nadále chybí kromě Švédska například Francie, Španělsko, Británie nebo Česko.

Občané ze "schengenských zemí" a Británie, které na seznamu nejsou, budou i nadále moci cestovat do Finska pouze z pracovních, rodinných nebo jiných "zásadních" důvodů. Za stejných podmínek budou moci od pondělí do Finska cestovat nově také lidé z Alžírska, Austrálie, Japonska, Nového Zélandu, Tuniska nebo Číny.

Samotné Finsko k dnešku evidovalo 7265 případů nákazy covidem-19 a 329 souvisejících úmrtí.

reklama