Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsko rozšířilo seznam "bezpečných" zemí, ČR mezi nimi stále není

Finsko, ilustrační foto
Finsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Finsko od příštího pondělí otevře své hranice turistům ze 17 evropských zemí, které vykazují nízké počty lidí s koronavirovou nákazou. Už dříve Helsinky ohlásily otevření vůči 12 státům. Ani po rozšíření seznamu na něm nefiguruje Česká republika.

Nově budou moci do severské země volně cestovat například Němci, Italové či Slováci, potvrdila dnes vláda. Úřady budou seznam opět aktualizovat za dva týdny.

Finské hranice budou volně prostupné pro občany dalších zemí, v nichž byl během posledních 14 dní počet nakažených nižší než osm na 100.000 obyvatel, uvedla podle agentury AFP finská vláda.

Finsko se začalo pomalu otvírat 15. června, kdy začalo vpouštět i turisty z baltských států a ze severských zemí kromě Švédska, které koronavirová pandemie zasáhla zdaleka nejsilněji ze zemí regionu.

O týden později Finsko oznámilo, že od 13. července bude vpouštět občany z 12 zemí, jimiž jsou Německo, Itálie, Rakousko, Řecko, Švýcarsko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Lichtenštejnsko, Irsko, Kypr a Chorvatsko. Dnes Helsinky ohlášené otvírání rozšířily a aktualizovaný seznam nově zahrnuje také Nizozemsko, Belgii, Maltu, Andoru, San Marino a Vatikán. Naopak z něj vypadlo Chorvatsko.

Na rozšířeném seznamu "bezpečných" zemí, jimž se Finsko nově otevírá, nadále chybí kromě Švédska například Francie, Španělsko, Británie nebo Česko.

Občané ze "schengenských zemí" a Británie, které na seznamu nejsou, budou i nadále moci cestovat do Finska pouze z pracovních, rodinných nebo jiných "zásadních" důvodů. Za stejných podmínek budou moci od pondělí do Finska cestovat nově také lidé z Alžírska, Austrálie, Japonska, Nového Zélandu, Tuniska nebo Číny.

Samotné Finsko k dnešku evidovalo 7265 případů nákazy covidem-19 a 329 souvisejících úmrtí.

Témata:  Finsko Česká republika

Související

Aktuálně se děje

2. srpna 2025 18:07

Bolesti břicha, infekce i zvracení. Výzkum odhalil, co vše si v létě můžete odnést z bazénů domů

Léto a plavecké bazény – kombinace, která láká miliony lidí ke sportu, osvěžení i odpočinku. Jenže i za průzračnou vodní hladinou se může skrývat riziko. A to nejen ve veřejných, ale i v soukromých bazénech. Podle odborníků jsou totiž tyto oblíbené vodní plochy častým zdrojem infekcí, pokud se nedodržuje správná údržba a hygiena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

2024 YR4

CNN: Asteroid, který mohl zasáhnout Zemi, změnil směr. Teď letí na Měsíc

Asteroid 2024 YR4, který ještě nedávno budil obavy kvůli možné kolizní dráze se Zemí, se už dnes nejeví jako přímá hrozba pro naši planetu, stále však přitahuje pozornost vědců. Tento objekt, objevený koncem roku 2024, původně mohl zasáhnout svět 22. prosince 2032. Jak však ukázala nová pozorování, pravděpodobnost této kolize postupně klesá, i když ještě v únoru se míra rizika odhadovala na 3,1 %, což z něj činilo jednu z největších hrozeb v historii. Podle CNN je ale teď v ohrožení jiný objekt ve vesmíru. Jeho upravená trajektorie totiž směřuje k Měsíci.