Od dnešního dne Finsko umožní Rusům žádat o turistická víza pouze jednou týdně, a to jen ve čtyřech ruských městech: Moskvě, Petrohradu, Murmansku a Petrozavodsku v blízkosti finské hranice. To zákonitě povede k menšímu množství víz vydaných Rusům, píše AP.

"V době, kdy Ukrajinci trpí, je důležité, abychom ukázali, že běžná turistika (Rusů) nemůže pokračovat," prohlásil finský ministr zahraničí Pekka Haavisto ve středu na setkání šéfů diplomacií EU v Praze.

Finské ministerstvo zahraničí rovněž uvedlo, že vláda nyní zkoumá možnosti pomoci ruským obráncům lidských práv, členům občanské společnosti a novinářům kritickým ke Kremlu, pro něž by mohla být vydávána nová humanitární víza umožňující jim vstup do Finska.

Poté, co Evropská unie v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu pozastavila letecké spojení s Ruskem, využívali ruští turisté k cestám do Evropy stále více dlouhou pozemní hranici s Finskem. Politici i řadoví občané přitom vyvíjeli stále větší tlak na vládu v Helsinkách, aby pohyb ruských turistů přes hranici s Finskem omezila.

V srpnu finská vláda avizovala, že je připravena počet vydaných turistických víz Rusům razantně snížit. Zpravodajský server Yle dnes uvedl, že zatímco v červenci a v srpnu Finsko zpracovávalo až 1000 žádostí o ruská víza denně, nyní to bude jen asi stovka.

Ve středu se ministři zahraničí členských zemí Evropské unie při neformálním jednání v Praze shodli na zpřísnění cestovních pravidel pro Rusy, nedosáhli ale dohody o plošném pozastavení vydávání víz ruským turistům či výrazném snížení jejich počtu, což požadovaly mimo jiné Polsko, Finsko, Česko či pobaltské země.