Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finský parlament bude 28. února hlasovat o návrhu zákona o členství v NATO

NATO
NATO
Foto: NATO

Finský parlament bude 28. února hlasovat o návrhu zákona o členství v Severoatlantické alianci. Podle agentury Reuters to dnes oznámil předseda zahraničního výboru parlamentu Jussi Halla-aho. Země se tak připravuje na vstup do NATO, až Maďarsko a Turecko schválí její žádost.

Předpokládá se, že poslanci návrh zákona odsouhlasí, protože většina členů jednokomorového finského parlamentu se již dříve vyjádřila pro vstup do aliance.

"Cílem je dokončit národní legislativní proces potřebný pro vstup do NATO během tohoto volebního období," řekl Halla-aho novinářům. Parlamentní volby jsou ve Finsku plánovány na 2. dubna.

Finsko a sousední Švédsko v květnu požádaly o členství v Severoatlantické alianci v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Jejich žádost je podmíněna souhlasem všech 30 členů. Nové členy ještě neratifikovaly Maďarsko a především Turecko, které opakovaně dává najevo, že tak zvláště v případě Švédska nemusí učinit, protože podle něj poskytuje útočiště kurdským radikálům. Ankaru rovněž rozhořčilo, že Stockholm nezasáhl proti nedávnému protestnímu zapálení koránu ve švédské metropoli.

Helsinky opakují, že společný vstup Švédska a Finska do NATO pro ně zůstává prioritou, musí ale zvážit i variantu vstupu bez Švédska.

Témata:  Finsko NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy