Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie je připravena dál pomáhat Ukrajině, uvedl Macron

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

O posílení ukrajinské protivzdušné obrany, potřebě tvrdé evropské a mezinárodní reakce i zvýšení tlaku na Rusko dnes telefonoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem.

Státníci spolu hovořili po rozsáhlých ruských útocích na řadu ukrajinských měst, které si vyžádaly mrtvé i zraněné. Macron v reakci na ostřelování uvedl, že Francie je připravena dále pomáhat ukrajinské armádě.

"Také jsem měl naléhavý hovor s Emmanuelem Macronem. Diskutovali jsme o posílení naší protivzdušné obrany, o potřebě tvrdé evropské a mezinárodní reakce, jakož i o zvýšeném tlaku na Ruskou federaci. Francie stojí na straně Ukrajiny," napsal Zelenskyj na svém twitteru.

Macron Kyjevu vyjádřil podporu a odhodlání posílit pomoc, včetně vojenské. V prohlášení to uvedl Elysejský palác.

Rusko dnes ráno během dopravní špičky udeřilo na města po celé Ukrajině. Při ostřelování zemřeli civilisté a byla zničena důležitá infrastrukturu ve zjevné odvetě poté, co ruský prezident Vladimir Putin prohlásil výbuch na Kerčském mostě, který spojuje Rusko s Krymem, za teroristický útok, poznamenala agentura Reuters.

Témata:  Emmanuel Macron Volodymyr Zelenskyj válka na Ukrajině Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

8:27

Vojtěch se vyjádřil k hantavirové infekci v Evropě. Zmínil míru rizika pro Česko

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pondělí ubezpečil občany, že riziko hantavirové infekce v Česku je velmi nízké, protože virus se v Evropě přirozeně nevyskytuje. Vojtěch ale zdůraznil, že zdravotnické složky nepodceňují situaci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy