Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie na výročí vylodění spojenců v Normandii pozve Rusko. Bez Putina

Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých
Bitva o Normandii, Operace Overlord - americký hřbitov a památník padlých
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Na vzpomínkové slavnosti u příležitosti 80. výročí vylodění spojenců v Normandii bude pozvána i delegace z Ruska, ne však ruský prezident Vladimir Putin. Podle agentury AFP o tom v úterý informoval francouzský organizační štáb akce. Upřesnil, že šéf Kremlu nebude pozván z důvodu agresivní války rozpoutané Ruskem na Ukrajině.

Slavnostní vzpomínkový ceremoniál se za účasti zahraničních hostů uskuteční 6. června v Normandii na severu Francie.

V případě Ruska byla pozvánka na něj adresována diplomatickému zastoupení Ruské federace ve Francii, doplnila rozhlasová stanice Europe 1.

Putin se naposledy oslav Dne D v Normandii zúčastnil v červnu roku 2014, kdy si veteráni druhé světové války a státníci z celého světa připomněli 7. vylodění spojenců. Putin byl pozván navzdory tomu, že tři měsíce předtím Rusko anektovalo Krymský poloostrov patřící Ukrajině.

Na 75. výročí Dne D v roce 2019, kdy se situace na východě Ukrajiny "zamotávala", už Putin pozvání nedostal.

Stanice Europe 1 podotkla, že ačkoli se armáda Sovětského svazu na vylodění spojenců v Normandii přímo neúčastnila, přítomnost jejích představitelů byla vnímána jako ocenění odhodlání Sovětského svazu a vzdání holdu sovětským obětem druhé světové války. V bojích proti Německu zahynulo totiž téměř 27 milionů vojáků Sovětské armády.

Den D, kdy se na pobřeží Normandie ve Francii, okupované Němci, vylodili spojenci, patří k vrcholným okamžikům 2. světové války - začalo jí osvobozování západní Evropy spojenci.

Na tuto operaci pod kódovým označením Neptune/Overlord se západní spojenci připravovali od roku 1943. Rozhodnutí o jejím provedení v roce 1944 bylo přijato v květnu 1943 ve Washingtonu.

Témata:  Den D Vladimír Putin Rusko Normandie

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.