Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzské předčasné volby začaly. Favoritem je strana Le Penové

Marine Le Penová
Marine Le Penová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Francouzské předčasné parlamentní volby v sobotu začaly hlasováním v zámořských územích. Prezident Emmanuel Macron oznámil rozpuštění parlamentu po zveřejnění předběžných výsledků červnových voleb do Evropského parlamentu. 

V sobotu začalo hlasování nejprve na maličkém souostroví Saint Pierre a Miquelon u pobřeží Kanady. Následovat budou karibské ostrovy, Francouzská Guyana a území v Tichém a Indickém oceánu. V neděli se volby rozběhnou v evropské části Francie. 

U voleb se očekává vysoká účast, přičemž právo volit má 49 milionů lidí. Podle průzkumů je favoritem Národní sdružení Marine Le Penové s preferencemi v rozmezí 35 až 37 procent. Macronův centristický tábor eviduje podporu 20 až 21 procent voličů. 

Francouzský prezident plánuje svolat na pondělí zasedání vlády, na němž se rozhodne o dalším postupu před druhým kolem, které proběhne 7. července, uvedly vládní zdroje agentury AFP. 

Macron už minulý týden vyloučil svou rezignaci po případné porážce své strany ve volbách. "RN nepíše ústavu a ani jejího ducha. Institucionální uspořádání je jasné, místo prezidenta je také jasné a bude jasné bez ohledu na výsledek," řekl týdeníku Le Figaro. 

Marcon musel odpovědět i na otázku, zdali si dostatečně promyslel svolání voleb už na konec měsíce. "Myslím jen na Francii. Bylo to správné rozhodnutí v zájmu země," konstatoval navzdory tomu, že průzkumy dávají Národnímu sdružení šanci na výhru. "Průzkumům jsem nikdy nevěřil. Začíná nová kampaň," dodal. 

Témata:  volby ve Francii Francie Marine Le Pen

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy