Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Guterres: Válka, klimatická krize a pandemie koronaviru ohrožují pokrok celosvětového zdravotnictví

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
Foto: UN

Válka, klimatická krize a pandemie koronaviru ohrožují desetiletí pokroku v globální zdravotní péči. V Ženevě na výročním Světovém zdravotnickém shromáždění to uvedl generální tajemník OSN Antonio Guterres.

"Pokrok je ohrožen," řekl šéf OSN, pod kterou spadá i Světová zdravotnická organizace (WHO), ve videovzkazu na začátek 76. výročí. Světového zdravotnického shromáždění. Spolu s dalšími předními činiteli vyzval k zajištění dostupné základní zdravotní péče pro všechny lidi na světě.

Následně zazněl i apel na nutnost připravit se na řešení budoucích pandemií. "Konec covidu-19 jako globální zdravotní nouze není jen koncem zlého snu, ze kterého jsme se probudili," uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podle něj je na čase začít vyjednávat o globální dohodě o boji proti pandemiím, která by účinněji chránila lidstvo před vznikem a šířením nakažlivých nemocí. Návrh takové dohody by mohl být připraven do roku 2024 a měl by zajistit, že v případě budoucí krize dojde k rychlejšímu zastavení šíření nemoci a spravedlivější distribuci ochranných materiálů, vakcín a léků.

"Existují obrovské rozdíly v přístupu ke zdravotnickým službám, mezi jednotlivými zeměmi i v rámci nich. To platí i pro komunity," podotkl Tedros na shromáždění, na němž mají státy diskutovat o tom, jak dosáhnout přístupu k základní zdravotní péči pro osm miliard lidí.

Guterres také připomněl, že WHO slaví 75 let od svého založení a během této doby se průměrná délka života dramaticky zvýšila. Bylo dosaženo velkého pokroku v boji proti dětské úmrtnosti a nakažlivým chorobám. Další lékařský pokrok ale ohrozila pandemie covidu, klimatická krize a nově i válka na Ukrajině.  

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) António Guterres OSN

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.